Wiadomość o śmierci słynnego pisarza, rzeźbiarza i polityka przekazał na portalu społecznościowym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Grass był jednym z najbardziej znanych w świecie gdańszczan. Urodzony 16 października 1927 r., pochodził z drobnomieszczańskiej rodziny niemiecko-kaszubskiej. Po ukończeniu szkoły rozpoczął służbę wojskową, choć dopiero w 2006 r.
przyznał, że był w Waffen SS. Informacja ta wywołała skandal, mimo to artysta zachował swoją pozycję, na którą pracował wiele lat.
źródło:TVP/x-news
Ważniejszymi punktami w jego młodzieńczej biografii były rozpoczęte w 1948 r. studia w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, ukończenie w 1956 r. studiów rzeźbiarskich w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie Zachodnim oraz praca w latach 50. nad powieścią „Blaszany bębenek”. Książka pokazująca rodzinny Gdańsk w pierwszej połowie XX w. stała się bestsellerem i przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Adaptacji dzieła dokonał w 1979 r. Volker Schlöndorff, zaś zwieńczeniem literackiej kariery było przyznanie Grassowi w 1999 r. literackiej Nagrody Nobla.
Choć Grass większość życia spędził w Niemczech, do ostatnich dni podtrzymywał kontakty z rodzinnymi stronami, gdzie wiele osób darzyło go uznaniem. W 1993 r. Uniwersytet Gdański nadał mu tytuł doktora honoris causa, zaś lokalny samorząd przyznał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. W mieście działa Galeria Güntera Grassa, przed którą w październiku ub.r. odsłonięto rzeźbę „Turbot pochwycony”.
Czytaj więcej na temat Guntera Grassa, jego twórczości i związków z Gdańskiem
Twórczość Grassa jest bardzo obszerna i różnorodna - autor był dramatopisarzem, prozaikiem, poetą, eseistą, a także rzeźbiarzem i grafikiem.
Do najważniejszych dokonań Güntera Grassa w dziedzinie literatury należy gdańska trylogia: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963) oraz "Z dziennika ślimaka" (1972), "Turbot" (1977), "Szczurzyca" (1986), "Wróżby kumaka" (1992), "Rozległe pole" (1995), "Moje stulecie" (1999) i ostatnia powieść "Idąc rakiem"(2002).