Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki
Zmianę czasu wymyślono dla oszczędności i podniesienia wydajności. Przesunięcie czasu miało pozwolić oszczędzać prąd w zakładach pracy. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. Z kolei latem zmiana czasu pozwala lepiej wykorzystać cały dzień, a jednocześnie również zaoszczędzić.
Zmiana czasu na letni 2019
Kiedy najbliższa zmiana czasu - z zimowego na letni? W tym roku w nocy 31 marca przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Tego dnia pośpimy krócej, wieczorem natomiast dłużej będzie widno.
Historia zmiany czasu
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym tylko raz, w 1919 roku. Później, w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej, była wprowadzana w takich samych terminach jak w Rzeszy Niemieckiej, a następnie także w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964 oraz od 1977. Do 1995 czas letni w naszym kraju był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca, tak jak obecnie).
Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie. Zmiany czasu nie mają: Islandia, Rosja i Białoruś.
Kiedy koniec zmiany czasu?
Argument oszczędności energii elektrycznej dla stosowania zmiany czasu obecnie jest czysto teoretyczny i stał się nieaktualny. Dzisiaj bowiem większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak pracuje przy sztucznym oświetleniu. W przeprowadzonych szerokich konsultacjach na temat przydatności zmiany czasu, które trwały w 2018 roku, większość ankietowanych mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu.

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze
Komisja Europejska postanowiła zająć się zmianą czasu. Prace jednak wciąż trwają, więc nie jest przesądzone, że tegoroczna marcowa zmiana czasu na letni będzie już ostatnią.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: