https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w nauczaniu religii: komunia w trzeciej klasie

Matylda Witkowska
archiwum Polskapresse
Szykują się duże zmiany w nauczaniu religii. Do Pierwszej Komunii Świętej przystępować będą uczniowie trzecich klas. W wielu diecezjach zmiany obejmą dzisiejsze pięciolatki. Przesunięcie Pierwszej Komunii Świętej związane jest z obowiązkową od przyszłego roku nauką sześciolatków w pierwszych klasach.

Czytaj także:

- Żeby zachować dotychczasowy wiek przystępujących do komunii, czyli dziewięć lat, trzeba było ją przesunąć na trzecią klasę - tłumaczy Irena Wolska, doradca metodologiczny religii.

Komisja Konferencji Episkopatu Polski do spraw Wychowania Katolickiego zatwierdziła nowe programy rok temu. Diecezje miały możliwość wprowadzenia ich już od września, jednak na razie zdecydowała się na to tylko poznańska. Pozostałe, w tym także diecezje naszego regionu, wprowadzą zmiany dopiero od roku szkolnego 2012/2013. Obejmą one dzieci mające dziś pięć lat.

Od tego roku w klasach I, IV szkół podstawowych, I gimnazjum i liceum wprowadzane będą nowe podręczniki. Obecne obowiązują od 2001 roku, a w tym czasie zmieniły się dzieci i warunki, w jakich żyją. - Poza tym sześciolatki w pierwszej klasie niekoniecznie będą umiały czytać i pisać, dlatego też nauka będzie musiała odbywać się inaczej - wyjaśnia Irena Wolska, zapewniając, że dla dzieci niewiele się zmieni: - Nadal będą przystępować do komunii w wieku 9 lat.

Jednak to, co dla Kościoła jest zmianą kosmetyczną, dla producentów odzieży komu-nijnej i pamiątek może oznaczać dramat. Bo w wielu parafiach w roku 2014 uroczystości pierwszokomunijnych... w ogóle nie będzie. - Brak komunii w jednym roku byłby dla nas wyjątkowo trudną sytuacją - mówi Joanna Szwab ze sklepu z albami. - Zrobiliśmy rozeznanie i na razie wygląda na to, że zmiany jednak się rozłożą.

Tę nadzieję potwierdza ks. Kazimierz Skoczylas, dyrektor wydziału katechetycznego włocławskiej kurii. - W okresie przejściowym w drugiej klasie są dzieci siedmio- i ośmioletnie. Decyzję o terminie Pierwszej Komunii Świętej podejmą proboszczowie wraz z rodzicami. Część z nich już teraz przeniosło ją na trzecią klasę - wyjaśnia.

Zgodnie z dekretem Piusa X z 1910 r., dzieci mogą przystępować do komunii, gdy osiągną "wiek rozumowania", czyli ok. 7 lat. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość przystąpienia do tzw. wczesnej komunii świętej w przedszkolu.

współpr. Agata Cymanowska

Kraków: Nauka tańca na rurze [ZDJĘCIA]

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
maria m
Chyba każdy normalny rodzic chce dobrze dla swojego dziecka. Skoro ja wierzę i uważam, że moja wiara jest dobra i prawdziwa to chcę jej też dla mojego dziecka. Decyduję za swoje dziecko już po urodzeniu, prosząc o chrzest dla niego. I Komunia jest już kolejnym sakramentem. Co moje dzieci zrobią ze swoją wiarą w dorosłym życiu, to ich wola. Mam nadzieję ,że od niej nie odejdą.Są ludzie nie wierzący lub innych wyznań i ich dzieci nie chodzą na religię i nie przystępują do komunii , więc nie pisz, że decyduje ksiądz.
Decydują wyłącznie rodzice.
Twoim rozumowaniem to może nie dajmy dzieciom jeść, bo może będą chciały być np. wegetarianami i niech same zdecydują jak będą miały 18 lat co będą jadły.
d
dorota ns
Moim zdaniem do I komunii powinno się przystępować dopiero w wieku 18 lat. Bo dziecko powinno same decydować o swojej wierze. a w klasie II lub jak ma być w III niestety decydują rodzice no i oczywiście ksiądz.
e
erwin
To bierzmowanie do pierwszej liceum.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska