https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmienia się sytuacja na rynku pracy. "Co dziesiąta firma nie wie, jak będą wyglądały jej plany personalne na najbliższe trzy miesiące"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Plany rekrutacyjne przedsiębiorstw pogorszyły się znacząco O najmniej optymistycznej sytuacji mówią przedstawiciele restauracji i hoteli oraz firmy zajmujące się produkcją przemysłową. Z drugiej strony znajdują się reprezentanci finansów i usług dla biznesu oraz innych usług.

6 proc. polskich firm od lipca do września zamierza rekrutować nowych pracowników, 11 proc. myśli o redukcji etatów, 72 proc. nie przewiduje zmian, a 11 proc. nie wie, jakie są plany personalne w ich organizacji na najbliższe miesiące- wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Z kolei prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej dla Polski wynosi -6 proc., co w praktyce oznacza przewagę firm deklarujących cięcia etatów nad tymi, które chcą powiększać swoje zespoły. To wynik niższy o 7 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym, o 16 w ujęciu rocznym.

– Chociaż prognozy zatrudnienia nie są optymistyczne, to jednocześnie w siedmiu z dziesięciu polskich firm sytuacja jest stabilna a pracodawcy nie przewidują tam żadnych zmian w zakresie liczby pracowników. W wielu organizacjach nieprzewidywalność łańcucha dostaw i zmiany w popycie na ich produkty sprawiły, że co dziesiąta firma nie wie, jak będą wyglądały jej plany personalne na najbliższe trzy miesiące. Z drugiej strony nadal 6 proc. firm będzie poszukiwać nowych pracowników, czyli tyle samo, ile w pierwszym kwartale bieżącego roku, jeszcze przed wybuchem pandemii – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, cytowana w komunikacie.– Koronawirus miał swój wpływ na zmianę potrzeb organizacji w zakresie pożądanych umiejętności- dodaje.

Mimo pogorszenia wyników zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym w badaniu najwyższe prognozy wskazali pracodawcy z sektora finansów i usług dla biznesu oraz innych usług. Gorsze perspektywy czekają na zatrudnionych w branży związanej z budownictwem, handlem detalicznym i hurtowym oraz innymi obszarami produkcji, podczas gdy w produkcji przemysłowej firmy wskazują prognozę na poziomie -6 proc. Najmniej optymistyczni w swoich planach są przedstawiciele sektora restauracje i hotele z prognozą -29 proc., która jest wynikiem najniższym w historii realizacji badania w Polsce.

Obejrzyj wideo:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska