ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?
Spis treści
Dla kogo renta szkoleniowa? Jakie są warunki?
Dodatkowe pieniądze w ramach renty szkoleniowej przysługują osobom, które ze względów zdrowotnych muszą zmienić pracę. Oprócz orzeczonej niezdolności do pracy i celowości przekwalifikowania zawodowego należy mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
- Powyższy okres składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany, jeżeli niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - informuje ZUS.
Polecamy
Czemu służy renta szkoleniowa?
W założeniu renta szkoleniowa ma pomóc ukończyć kursy przekwalifikowania zawodowego i tym samym pozostać na rynku pracy mimo problemów zdrowotnych uniemożliwiających wykonywanie poprzedniego zawodu. Jak to wygląda w praktyce? Po złożeniu odpowiednich dokumentów lekarz orzecznik stwierdzi, czy po przekwalifikowaniu świadczeniobiorca będzie zdolny do pracy.
W przypadku braku przeciwwskazań rencista na koszt ZUS-u weźmie udział w kursach doszkalających, które wyszuka powiatowy urząd pracy. Na odbycie szkoleń świadczeniobiorca ma maksymalnie pół roku, choć ZUS może wydłużyć termin nawet o 30 miesięcy. W tym czasie będzie otrzymywać rentę szkoleniową.
- Okres 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu - zaznacza ZUS.
Nie przeocz
Do kiedy trzeba złożyć dokumenty?
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i inne dokumenty należy złożyć nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Wniosek można złożyć osobiście w dowolnym punkcie ZUS, za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.
Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy?
Jak informuje Radio Zet, renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty, przy czym nie może być niższa niż enta rz tytułu niezdolności do pracy (obecnie jest to 938,16 zł).
WIĘCEJ O RENCIE SZKOLENIOWEJ NA STRONIE ZUS
źródło: zus.pl, radiozet.pl