https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znana lekarka z Krakowa przez lata dbała o tysiące pacjentów. Teraz prof. Elżbieta Łuczyńska sama potrzebuje wsparcia

Aleksandra Łabędź
Arch. prywatne/ Siepomaga.pl
- Nasza koleżanka Profesor Elżbieta Łuczyńska na początku 2024 roku otrzymała przerażającą diagnozę: nowotwór złośliwy trzustki - informuje Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne. Krakowska lekarka przeszła już chemioterapię i trzy poważne operacje. Niestety nowotwór wciąż stanowi poważne zagrożenie. Jedyną szansą na uratowanie życia jest terapia w Stanach Zjednoczonych, co wiąże się z ogromnymi kosztami.

Prof. Elżbieta Łuczyńska - członek Zarządu Głównego i skarbnik Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR) w latach 2016 – 2019, przewodnicząca Sekcji Diagnostyki Obrazowej Chorób Piersi PLTR w latach 2019 – 2023, konsultant wojewódzki ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Małopolsce, pionierka nowoczesnych technik obrazowania chorób piersi, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel i wykładowca.

- Pani Profesor przeszła już chemioterapię oraz trzy poważne operacje, ale niestety nowotwór wciąż stanowi poważne zagrożenie. Dostępne w Polsce i Europie metody leczenia nie przynoszą wystarczających rezultatów. Jedyną szansą na uratowanie życia jest terapia w Stanach Zjednoczonych, co wiąże się z ogromnymi kosztami - wyjaśnia PLTR.

Prof. Łuczyńska założyła zbiórkę, aby sfinansować swoje leczenie. Każda, nawet najmniejsza wpłata, może dać szansę na dalszą walkę i przyczynić się do jej powrotu do zdrowia.

- Sama przez lata pomagała tysiącom pacjentek. Zawsze była na „pierwszej linii frontu” zarówno w diagnozowaniu, jak i w kształceniu nowych pokoleń radiologów, którzy będą kontynuować jej misję. To też ona, jako pierwsza w Polsce, w 2012 roku zaczęła wykonywać mammografię spektralną, rewolucyjną wówczas diagnostykę zmian w piersiach. Teraz możemy się jej odwdzięczyć i podać pomocną dłoń. Z całego serca prosimy o wsparcie. Każda złotówka jest na wagę złota. Razem możemy sprawić, że Pani Profesor będzie miała szansę na kontynuację leczenia, by wrócić do zdrowia i nadal pomagać innym - pisze Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Przez lata to ona wspierała innych w walce z ciężkimi chorobami ...

Prof. Łuczyńska w jednej z rozmów z naszą redakcją zwracała szczególną uwagę na konieczność badań profilaktycznych.

- Badania profilaktyczne to podstawa wykrywania nowotworów we wczesnym stopniu zaawansowania, gdy są większe szanse na skuteczne, i co za tym idzie również mniej inwazyjne, leczenie. Wykonywanie regularnych badań profilaktycznych jest, obok zdrowego stylu życia (aktywności fizycznej, właściwej diety i unikania szkodliwych substancji), drugim koniecznym elementem dla uniknięcia poważnych powikłań różnorakich chorób. W Polsce istnieje kilka programów profilaktyki nowotworów, jak na przykład program wczesnego wykrywania raka piersi czy też raka jelita grubego - mówiła.

Przez lata przestrzegała, by nie bać się badań, by nie bać się nawet najgorszej diagnozy, ponieważ nigdy nie jest ona wyrokiem. Przez lata prof. Łuczyńska walczyła o życie innych. Dzisiaj przyszedł czas, że trzeba zawalczyć o nią samą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska