- W 2024 roku wykonaliśmy o 30% więcej przeszczepów niż w roku ubiegłym – mówi Iwona Dymek, Regionalny Koordynator Pobierania i Przeszczepiania Narządów.
Z kolei prof. dr hab. med. Piotr Richter, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii dodaje: - Liczba ta pokazuje, że wzrasta w społeczeństwie świadomość socjologiczna i psychologiczna dotycząca transplantacji narządów.
Prof. nzw. dr hab. med. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Nefrologii, Dializoterapii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych wskazuje, że: - Wzrosła również liczba osób zakwalifikowanych do przeszczepu. To jest przełom, jeżeli mamy około 30 osób, które są zgłaszane miesięcznie do przeszczepu - tłumaczy.
- Satysfakcja z tego, że możemy oferować coraz większej liczbie chorych nowoczesne i skuteczne leczenie jest niezmienna i myślę że w pracy chirurga transplantologa decydująca – mówi dr n. med. Tomasz Kruszyna, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymał Certyfikat Akredytacyjny POLTRANSPLANT potwierdzający szpitalny system jakości dawstwa.
Ministerstwo Zdrowia przyznało to wyróżnienie za podejmowane działania i wysiłki na rzecz zwiększenia potencjału donacyjnego w Polsce, w tym poprzez zwiększenie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych dawców narządów i tkanek oraz wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa.
