Krakowska średnia egzaminacyjna - 90 proc. - należy do najlepszych w regionie i jest lepsza o 5 proc. od wyniku ogólnopolskiego. Podobnym sukcesem mogą się pochwalić uczniowie powiatu bocheńskiego i wadowickiego. Dla porównania - w powiecie krakowskim maturę zdało 79 proc. uczniów. W Tarnowie z podniesionym czołem wyszło z egzaminów 87 procent. młodych ludzi, a w Nowym Sączu 88 proc.
W Małopolsce do matury w maju, czerwcu i sierpniu podeszło ponad 25 tys. osób, zdało ponad 21 tys.
W Krakowie było ich ponad 7200 - 5340 licealistów i prawie 2 tys. uczniów techników. Egzamin zaliczyło ponad 6,5 tys. z nich , oblało - ponad 700. Od 23 do 26 sierpnia poprawki miało ponad 4 tys. Małopolan.
- W Małopolsce zdawalność egzaminu tradycyjnie jest wyższa w liceach niż w technikach, odpowiednio 91 proc. i 79 proc. - mówi Maria Krystyna Szmigel, wicedyrektor OKE w Krakowie.
Na 94 szkoły średnie w naszym mieście, w 15 liceach, dwóch ogólnokształcących szkołach muzycznych oraz w dwóch technikach zdali wszyscy.
Zdawalność matury w małopolskich szkołach
Podsumowanie matur w Małopolsce, z rozbiciem na przedmioty
Wśród najlepszych są duże szkoły (m.in. I, II, V, VIII LO), w których z maturą mierzyło się nawet 300-400 uczniów, jak i prywatne, kameralne, gdzie było ich kilkunastu. Oprócz tego - szkoły katolickie: Liceum Pijarów i Publiczne Salezjańskie LO.
- Co roku udaje nam się osiągnąć taki wynik - cieszy się wicedyrektor II LO Leszek Lupa, który odpowiada za organizację matur. - W rozbiciu na przedmioty jest nawet coraz lepiej - dodaje. Uczniowie Sobieskiego najwyższe oceny mieli z angielskiego, polskiego i matematyki, trochę słabsze z biologii i chemii.
Niewielkie IV Prywatne LO po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii osiągnęło 100 proc. zdawalności. Dyrektor Grzegorz Nicpoń zdradza, że to dzięki wprowadzonej w zeszłym roku edukacyjnej innowacji.
- W III klasie dwie godziny tygodniowo przeznaczamy na próbną maturę. Przedmioty zmieniamy rotacyjnie. Pozwala to oswoić ucznia z formą egzaminu i określić, co będzie zdawał na poziomie rozszerzonym - tłumaczy. Wcześniej z wynikami matury plasowali się raczej na średnim poziomie.
Wśród techników maturalny prym wiodą dwa - łączności, gdzie w pierwszym terminie zdało 99,1 proc. absolwentów (po sesji poprawkowej - 100 proc.) i budowlanka. Uczniowie Technikum Budowlanego nr 1 są specjalistami z matematyki, którą na poziomie rozszerzonym i podstawowym zdali wszyscy. Tak samo dobrze wygląda ogólny wynik. Tylko jedna osoba poprawiała - z sukcesem - angielski.
- Nic dziwnego - mamy klasy politechniczne, architekturę krajobrazu, kosztorysowanie, budownictwo, projektowanie. Wszędzie przewija się matematyka - tłumaczy Małgorzata Polaska, pedagog i doradca zawodowy.
O tym, że muzycy też są dobrymi matematykami, przekonuje Elżbieta Marczyk, dyrektor Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.
- Wszystkim się wydaje, że bycie artystą i matematyka nie idą w parze, ale mamy bardzo dobre oceny na maturze ztego przedmiotu - mówi. - Dzięki doskonaleniu gry na instrumentach uczniowie są przyzwyczajeni do systematyczności.
- Ocenę wyników pozostawiamy nauczycielom, którzy znają warunki nauki, motywację i aspiracje uczniów, jak i uwarunkowania społeczno-ekonomiczne - podsumowuje wicedyrektor OKE w Krakowie.