5 z 14
Nieprawdopodobnie barwna postać - zwłaszcza jak na naukowca....
fot. Andrzej Banaś / Polska Press

Prof. Jerzy Vetulani (21.01.1936-6.04.2017)

Nieprawdopodobnie barwna postać - zwłaszcza jak na naukowca. Wybitny biochemik, neurobiolog, psychofarmakolog, ale też - współzałożyciel Piwnicy Pod Baranami, kabareciarz, popularyzator nauki, miłośnik wina i ludzi.

Vetulani jest jednym z najczęściej cytowanych na świecie polskich naukowców, wykładał m.in. we Włoszech i w USA.

Szerszej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako dowcipny i pełen wigoru, nieco szalony naukowiec, tłumaczący ludziom - za pomocą swoich książek, wykładów, wystąpień w mediach - tajniki skomplikowanej nauki o mózgu.

Potrafił o niej opowiadać w sposób tak barwny, anegdotyczny i humorystyczny, że wszystko stawało się klarowne, jasne, a jego książki czytało się jak wciągające kryminały. Prof. Vetulani szczyt swojej rozpoznawalności osiągnął właśnie jako popularyzator nauki, w ostatnich latach swojego życia.

Kiedy tę rolę przyjmował, był już niemłodym człowiekiem. Ale nie bał się ani młodych ludzi (jak on pięknie potrafił z wszystkimi rozmawiać, jak pięknie słuchał), ani nowoczesnych narzędzi - jako jeden z pierwszych polskich naukowców założył bloga i otworzył kanał na YouTubie.

Czasem szokował swoimi wyrazistymi poglądami - był na przykład zwolennikiem eutanazji i legalizacji miękkich narkotyków („marihuana jest bezpieczniejsza od fistaszków” - przekonywał). Deklarował się też jako ateista, choć zawsze podkreślał, że to jego prywatne zdanie, a sama nauka o istnieniu życia pozagrobowego nie ma nic do powiedzenia.

2 marca tego roku został potrącony przez samochód, gdy wracał ze swojej pracy w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Przez kilka tygodni leżał w śpiączce. Jerzy Vetulani został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

6 z 14
Dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter...
fot. Bartek Syta

Grzegorz Miecugow, krakus który karierę dziennikarską robił w stolicy (22.11.1955-26.08.2017)

Dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, komentator sejmowy, współtwórca i prezenter Faktów TVN. Prowadził pierwszą polską edycję reality show Big Brother, a także współtworzył kanał informacyjny TVN24.

Został następnie szefem wydawców tej stacji. Od stycznia 2005 roku współprowadził „Szkło kontaktowe”, prowadził też programy: „Inny punkt widzenia”, „Gość poranny” oraz „Cały ten świat”. Był autorem felietonów z serii „Swoje wiem” w „Dzienniku Polskim”.

Został również współpracownikiem „Przekroju”. Autor kilku książek, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia dziennikarskie. Od 1992 r. prowadził zajęcia dla studentów dziennikarstwa, pracował również w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas.

7 z 14
Etnograf, etnolog, doktor nauk humanistycznych, piosenkarka,...
fot. Andrzej Banaś

Anna Szałapak, etnograf, artystka Piwnicy pod Baranami (22.09.1952-14.10.2017)

Etnograf, etnolog, doktor nauk humanistycznych, piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.

Od 1979 była artystką kabaretu Piwnica pod Baranami, pieśniarką i wykonawczynią utworów polskich poetów i kompozytorów: Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza. Przez Agnieszkę Osiecką nazwana zostałą „Białym Aniołem” Piwnicy pod Baranami.

W 2016 roku, w 60. rocznicę powstania kabaretu Piwnica pod Baranami, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

8 z 14
Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i...
fot. Fot. Archiwum Polska Press

Danuta Szaflarska, aktorka do samego końca pamiętająca o miejscu, w którym się urodziła (6.02.1915-19.02.2017)

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Urodzona w Kosarzyskach koło Piwnicznej-Zdroju, debiutowała na deskach Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu pod okiem Bolesława Barbackiego. Była wtedy jeszcze licealistką.

Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. W 1945 wystąpiła w głównej roli w pierwszym polskim filmie powojennym - „Zakazane piosenki”. Po wojnie występowała w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Kameralnym w Łodzi, Teatrze Współczesnym w Warszawie , Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie i w Teatrze Rozmaitości. Zagrała około setki ról teatralnych.

Występowała również u Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Wajdy w „Korczaku”, Doroty Kędzierzawskiej, czy Agnieszki Holland w „Janosiku. Prawdziwej Historii”.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się za papieża Franciszka i za młodych ludzi

Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się za papieża Franciszka i za młodych ludzi

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Plamy na słońcu, wyrzutnia i odlotowy plac zabaw w Ogrodzie Doświadczeń

Plamy na słońcu, wyrzutnia i odlotowy plac zabaw w Ogrodzie Doświadczeń

Zobacz również

Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Teraz bacowie mogą już wypasać owce i pucyć oscypki

Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Teraz bacowie mogą już wypasać owce i pucyć oscypki

Co za mecz Hutnika! Decydujący gol padł w doliczonym czasie

Co za mecz Hutnika! Decydujący gol padł w doliczonym czasie