https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostaliśmy na lodzie! Kolejni rolnicy skarżą się na ubezpieczenie rzepaku

Ewelina Sikorska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Lucyna Talaśka-Klich
Po materiale o nierównej walce rolników z PZU, zgłaszają się kolejne osoby alarmujące - przecież mój rzepak ozimy jest w dobrym stanie.

- W moim przypadku zmniejszono jednostronnie powierzchnię ubezpieczonego rzepaku o około 50%, a tym samym nie spełniam ustawowego obowiązku ubezpieczenia połowy upraw w gospodarstwie, ponieważ uprawiam też zboża jare, które ubezpieczam w kwietniu danego roku - opisuje mieszkaniec podgrudziądzkiej wsi (nazwisko do wiadomości redakcji).

Pisemne odwołanie z prośbą o ponowne policzenie roślin przez mobilnego eksperta, zostało uznane przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń za bezpodstawne.

- PZU traktuje metodę teledetekcji (zdjęcia lotnicze) jako bezbłędną i niepodważalną. Moim zdaniem rzepak jest w bardzo dobrym stanie - ponad 50 roślin na metr kw. - podkreśla rolnik. - W PZU ubezpieczone mam też zboża ozime, ale tutaj nie podważono stanu ilościowego roślin.

O kłopotach z ubezpieczeniem rzepaku pisaliśmy w kontekście kłopotów gospodarzy z powiatu włocławskiego. Przypomnijmy, w ich obronie stanęli starosta, wójtowie i burmistrzowie. Roman Gołębiewski zaczął namawiać do składania indywidualnych reklamacji do ubezpieczyciela.

Tutaj więcej:

Głosów rozżalonych gospodarzy, którzy skarżą się na niewystarczającą precyzję metody teledetekcji, zwłaszcza w przypadku nierównych wschodów roślin, jest więcej.

- Zostaliśmy na lodzie, a przecież rolnictwo wiąże się z ryzykiem finansowym - mówi mieszkaniec kujawsko-pomorskiej wsi Radzyń Wybudowanie.

Jak podkreśla, na metr kw. ma 30-35 roślin. Według PZU: mniej już 25. - Siałem w terminie, rzepak jest w dobrym stanie. Co, jeśli pojawi się susza, i będzie mi zależało na dofinansowaniu bądź pożyczce? Usłyszę wówczas, że połowa moich upraw nie jest ubezpieczona. Pisałem, odwoływałem się, nic nie wskórałem - mówi mężczyzna.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas

Pismo w sprawie ubezpieczeń wystosował do premiera Morawieckiego wiceminister Szymon Giżyński. "Weryfikacja ubezpieczanej powierzchni upraw powinna nastąpić przed podpisaniem umowy ubezpieczenia", czytamy w nim.

Poprosiliśmy ubezpieczyciela o komentarz. Zapytaliśmy też, czy rolnicy mogą spodziewać się wizji w terenie z udziałem przedstawiciela PZU, jeśli nie - skąd właściwie ta decyzja.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń podkreśla w odpowiedzi, że zależy mu na wizerunku firmy przyjaznej i otwartej na współpracę, dlatego na wniosek klientów udostępnia do wglądu orto foto mapy oraz graficzną analizę wyników teledetekcji. Materiały są dostępne do wglądu u sprzedawcy.

"Teledetekcja jest wiarygodną i sprawdzoną metodą badania, zweryfikowaną przez PZU w terenie na reprezentatywnej próbie, w związku z czym nie ma podstaw, aby kwestionować wyniki uzyskane dzięki jej zastosowaniu. Metodyka sprawdzania ubezpieczonych areałów opracowana została przez PZU, w oparciu o obecny stan wiedzy naukowej. Wykorzystując algorytmy Machine Learning, stworzono model umożliwiający określenie zagęszczenia roślin na metr kwadratowy. Dodatkowo po wykonaniu analiz, ich wyniki zostały porównane z inspekcjami terenowymi. Porównanie to potwierdziło skuteczność i precyzyjność przyjętego rozwiązania (Ostatnią weryfikację przeprowadzono między Świętami a Nowym Rokiem – i tak jak w poprzednich badaniach, Teledetekcja odzwierciedlała stan faktyczny w zakresie braku prawidłowego zagęszczenia upraw tj. mniej niż 25 roślin na 1/m2)", czytamy w mailu.

PZU zaznacza, że to już drugie zastosowanie teledetekcji:

"Wiosną 2018, PZU wykorzystało metodę do oceny szkód spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania. Zarówno kampania wiosenna jak i jesienna potwierdziły zasadność jej wykorzystania - w odróżnieniu od innych metod daje pełen obraz ubezpieczonych upraw".

Jeśli chodzi o reakcję ubezpieczyciela na oficjalną interwencję Romana Gołębiewskiego, starosty włocławskiego, PZU poinformował nas, że ustosunkuje się do niej po przeanalizowaniu pisma.

Jeśli również borykacie się z tym samym problemem, prosimy o mailowy kontakt: [email protected].

Do sprawy powrócimy.

Zobacz poprzednie odcinki programu Agro Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiking

chwdpzu

J
Jacon
PZU oszukuje rolnikow
Trzeba kazdy dokument czytać bo są takie kruczki prawne że szok.
Ubezpieczam w innych ubezpieczalniach

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska