W naszych czasach trudno jest wyobrazić sobie pracownika bez smartfona czy komputera. Spędzamy przed ekranem bardzo dużo czasu, a to sprawia, że uzależniamy się od rozwiązań cyfrowych. Dlaczego więc nie przełożyć tego uzależnienia na sukces? Twórcy aplikacji mobilnych postanowili ułatwić nam zadanie. Stworzyli aplikacje do zarządzania czasem i pracą.
Obojętnie, jakie narzędzie wybierzemy, ważne jest, aby nie ulec pokusie pracowania po kilka godzin bez przerwy. Zgubne dla efektów pracy może być także przeglądania stron internetowych i serwisów społecznościowych niezwiązanych z zadaniem do wykonania. (Zjawisko to oficjalnie jest nazywane cyberslackingiem.)
?"/>
Na rynku dostępnych jest wiele podobnych do siebie aplikacji do zarządzania pracą. Zanim zdecydujemy się na pobranie którejś z nich, warto przeczytać minimum kilka opinii użytkowników. Można je znaleźć w Sklepie Google lub AppStorze.
Ważne jest także to, aby dobrać narzędzie do swoich potrzeb i preferencji. Jedna osoba będzie wolała zarządzać czasem poprzez grę, inna może preferować wykresy i podsumowania przypominające wyciąg bankowy. Każda z nich znajdzie w internecie coś dla siebie.
Lwia część aplikacji dla pracowników oparta jest na technice Pomodoro, czyli metodzie zarządzania czasem, która została opracowana w latach 80. XX wieku przez Francesco Cirillo. Zgodnie z zasadami Pomodoro czas pracy należy podzielić na krótkie, 25-minutowe interwały (tzw. pomodori) oddzielone 5-minotowymi przerwami. Dzięki pracy w krótkich interwałach czasowych możemy odpocząć, zanim nastąpi spadek naszej koncentracji.
15 najlepszych aplikacji do webinarów i wideo rozmów. Są nie...
Zgodnie z metodą Pomodoro pracownik powinien sporządzić jasną i czytelną listę zadań do zrobienia. W trakcie pracy czy nauki należy zrezygnować z wszelkich rozpraszaczy (np. Facebooka). Aby osiągnąć lepsze efekty, możemy skorzystać ze stopera lub aplikacji do zarządzania czasem.
Na koniec warto zaznaczyć, że Kodeks pracy przewiduje jedynie 5 min. przerwy w ciągu godziny dla pracownika biurowego. Na szczęścia aplikacje mobilne dostępne na rynku umożliwiają modyfikowanie długości poszczególnych przerw i interwałów, dzięki czemu w dalszym ciągu możemy pracować przepisowo.
