

10 błędów, które popełniamy przy segregowaniu śmieci
Znakomita większość Polaków segreguje odpady. Wystarczy jednak zajrzeć do kontenerów na śmieci, aby przekonać się, że nie wygląda to idealnie. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów przy segregacji odpadów.
Segregacja odpadów została wprowadzona po to, aby odzyskać jak najwięcej surowców, które będzie można powtórnie przetworzyć. Dlatego zawsze, gdy mamy wątpliwości, gdzie co wyrzucić, powinniśmy sobie zadać pytanie, czy te opady mogą być ponownie wykorzystane. Okazuje się, że nie każdy papier nadaje się do recyklingu, a do pojemnika ze szkłem nie powinny trafiać np. potłuczone talerze. Na kolejnych slajdach pokazujemy najczęstsze błędy popełniane przy segregacji odpadów i przypominamy najważniejsze zasady.
Polecamy wideo: Segregacja odpadów - nowe zasady do 1 stycznia 2020

Błąd nr 1. Chusteczki higieniczne do pojemnika na papier
Ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne często trafiają do pojemników na papier. To błąd. Powinny trafić do pojemnika na odpady, które nie nadają się do recyklingu.
Aby papier mógł być powtórnie przetworzony, musi być dobrej jakości. Do pojemników na papier wrzucajmy:
- gazety i czasopisma
- opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą)
- katalogi, ulotki, prospekty drukowane na zwykłym papierze
- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki
- zeszyty i książki
- papier pakowy
- torby i worki papierowe (nie mogą być zabrudzone).
Papier mokry, zatłuszczony czy zabrudzony, jednorazowe papierowe naczynia, papier lakierowany czy powleczony folią nigdy nie powinien trafić do pojemników z napisem „papier”.
Polecamy wideo: Jak pozbywać się śmieci na kwarantannie

Błąd nr 2. Paragony do pojemnika na papier
To błąd popełniany przez większość z nas. Paragony drukowane są na papierze termicznym, który nie nadaje się do recyklingu. Nie powinny więc trafiać do pojemnika na papier.
Polecamy wideo: Gąsienice, które zjadają plastik, czyli jak natura nam pomaga
Wideo: Dzień Dobry TVN