https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Nie wstydź się poprosić o pomoc

Marek Długopolski
Opracowanie:
Choroby psychiczne nie znają płci, wieku, rasy, pochodzenia, statusu społecznego, nie pytają o grubość portfela. Chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, coraz częściej dzieci i młodzież
Choroby psychiczne nie znają płci, wieku, rasy, pochodzenia, statusu społecznego, nie pytają o grubość portfela. Chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, coraz częściej dzieci i młodzież 123rf
W przypadku dorosłych podstawowym elementem opieki psychiatrycznej są centra zdrowia psychicznego. Zapewniają one bezpłatne wsparcie - bez skierowania i konieczności wcześniejszego umawiania wizyty. Możesz się zgłosić do wybranego CZP w chwili, gdy pojawi się kryzys.

Spis treści

Pomoc w ramach CZP jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby - także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

W Małopolsce działa 15 centrów zdrowia psychicznego. Ich adresy i numery telefonów można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce Świadczenia medyczne - psychiatria i leczenie uzależnień.

Pomoc w kryzysie psychicznym - na trzech poziomach

Pomoc specjalistów dla dzieci i młodzieży jest oferowana przez placówki na trzech różnych poziomach. W ramach każdego z nich specjaliści udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. To właśnie do takiego ośrodka na początek powinien zgłosić się rodzic, który zauważy niepokojące objawy u dziecka. Można to zrobić bez skierowania. Oferowane wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je placówki z II poziomu referencyjnego - centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Do nich także można zgłosić się bez skierowania. Ostatni trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których jest niezbędny całodobowy pobyt w szpitalu. Tu potrzebne jest już skierowanie. Jeśli zagrożone jest życie dziecka, dokument nie jest jednak niezbędny, a do szpitala można zgłosić się po pomoc bez niego.

W województwie małopolskim za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiada łącznie 56 placówek: 36 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 17 centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, 3 całodobowe oddziały szpitalne. Ich adresy i numery telefonów można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce Świadczenia medyczne - psychiatria i leczenie uzależnień.

Konsultacja przez telefon - gdzie szukać pomocy

Dla wielu osób, które mierzą się z kryzysem psychicznym, bardzo cenna jest możliwość anonimowej rozmowy z pracownikami tzw. telefonów zaufania. Tego rodzaju pomoc możesz uzyskać m.in. pod numerami telefonów:

  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14-22;
  • 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
  • 800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14-20;
  • 800 121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
  • 22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17-20.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska