- Transmisja HPV odbywa się głównie przez kontakty seksualne. Wirus może być także przenoszony przez kontakt „ciało do ciała” w obszarach genitaliów - zaznacza Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Groźny wirus HPV
Wirus HPV najczęściej jest postrzegany jako winowajca zachorowań na raka szyjki macicy. Katalog nowotworów, które może powodować, jest jednak zdecydowanie szerszy i dotyczy także mężczyzn. U panów przetrwałe zakażenie może grozić rozwojem raka prącia, odbytu, nowotworów głowy i szyi. Wirus może powodować także powstawanie brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych).
Najlepszą obroną przed HPV są szczepienia. Preparaty, które są do nich wykorzystywane, mobilizują układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i uruchamiają mechanizm długotrwałej ochrony przed HPV. Lekarze zalecają profilaktyczne szczepienie także chłopcom. Daje ono młodym mężczyznom szansę na uniknięcie w przyszłości groźnych nowotworów.
Zaszczepieni chłopcy chronią także przyszłe partnerki seksualne lub partnerów oraz pośrednio wszystkie kobiety i mężczyzn - przerywając łańcuch wzajemnych zakażeń.
Od września program powszechnych szczepień przeciwko HPV obejmuje chłopców, którzy ukończyli 9. rok życia, a nie mieli jeszcze 14. urodzin. Szczepienia są dobrowolne, bezpłatne i nie wymagają skierowania. Są wykonywane szczepionką dwuwalentną i dziewięciowalentną. Wybór jednej z nich należy do rodzica. Pełen schemat szczepienia składa się z dwóch dawek.
W POZ i szkole
Ze szczepień można skorzystać w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Najłatwiej umówić wizytę dla syna, kontaktując się bezpośrednio z przychodnią, która na co dzień dba o jego zdrowie.
Rejestracja jest możliwa także przez Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mojeIKP oraz za pośrednictwem infolinii 800 100 101 (czynna w godz. 8-18). Trzeba jednak pamiętać, że przychodnie nie mają już obowiązku przekazywania do centralnej bazy informacji o terminach szczepień i do części z nich można umówić się jedynie bezpośrednio w placówce.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej niedługo ruszy także akcja szczepień przeciwko HPV w szkołach. Do udziału w niej mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, gdzie uczą się dzieci w wieku 9-14 lat, których rodzice chcą skorzystać z takiej ochrony swoich dzieci.
Bezpłatne szczepienie także dla nastolatków
Nastolatkowie w wieku 14-18 lat, których nie obejmuje program powszechnych szczepień przeciwko HPV, także mogą skorzystać z tego typu profilaktyki bez opłat.
Dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV znajduje się bowiem na liście bezpłatnych leków dla dzieci. W przypadku tej grupy wiekowej rodzic najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę, następnie odbiera preparat w aptece i umawia dla syna wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, podczas której zostanie podana szczepionka.
Zdrowie na pierwszym planie
Dlaczego warto zaszczepić chłopców? Czym różni się szczepionka 2-walentna od 9-walentnej? Czy szczepienia przeciw wirusowi HPV są bezpieczne?
Na te i inne pytania nurtujące rodziców odpowiada lekarz rodzinny Michał Domaszewski w najnowszym filmie cyklu edukacyjnego Narodowego Funduszu Zdrowia „Zdrowie na pierwszym planie”. Można go obejrzeć w serwisie YouTube na kanale Akademii NFZ.
