W piątek 19 października kuratorium oświaty w Krakowie organizuje w godz. 9.30-13 zgromadzenie upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę „Widowisko dumy i radości”. Do Krakowa zjedzie młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W sumie w wydarzeniu ma wziąć udział ok. 10 tys. uczestników.
Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, przejście 10 tys. dzieci przez Aleje Trzech Wieszczów zablokuje ruch na co najmniej godzinę. Przemarsz odbędzie się w godzinach 10.30-13 na trasie: Wawel - Droga Do Zamku - Św. Idziego – ulica Grodzka – Rynek Główny - ulica Szewska – wzdłuż ulicy Podwale Plantami – ulica Piłsudskiego – al. 3 Maja do parku Jordana.
Około godziny 10.30 nastąpi wstrzymanie ruchu pojazdów na ul. Piłsudskiego. W tym czasie linie tramwajowe 14 i 24 oraz linie autobusowe 124, 152, 424 i 502 będą kierowane na trasy czasowo zmienione. Tramwaje będą kierowane na trasę do Dworca Towarowego, a autobusy na trasę objazdową przez ulice Karmelicką.
Widowisko dumy i radości
Uczniowie i nauczyciele z całej Małopolski przygotują sceny lub pokażą postaci związane z okresem walki o Niepodległą bądź tworzenia się II Rzeczpospolitej.
- Zamierzamy nadać świętowaniu szkół formę wyjątkową. Organizujemy wielki przemarsz ulicami Krakowa demonstrując spojrzenie młodych Polaków na fenomen odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Radosny korowód poprowadzimy ulicami Krakowa od Wawelu, gdzie Mszę Świętą odprawi Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, aż do Parku im. Henryka Jordana - informuje kuratorium w komunikacie.
Marsz będzie formował się na Wzgórzu Wawelskim po Mszy Św. Będzie go rozpoczynał Jeździec Pamięci – jadący konno Włodzimierz „Wowa” Brodecki. Za nim kolejno Podhalańczycy z Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, zaproszeni goście, a następnie uczniowie i nauczyciele szkół Małopolski, bez z góry ustalonej kolejności.
W Parku Jordana będzie można spotkać się i porozmawiać z Żołnierzami Niezłomnymi - Wacławem Szaconiem (polski wojskowy, poruczniki WP, członek Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania antykomunistycznego w Polsce) oraz majorem Stanisławem Szuro (żołnierz AK i podziemia niepodległościowego, kiedyś skazanym na karę śmierci przez Juliana Haraschina).
KONIECZNIE SPRAWDŹ: