
Wirtualne tablice są idealne do nauki online i pracy zespołowej. Pozwalają zobrazować proces myślowy, sprawdzają się podczas burz mózgów, a także ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji.
Poznaj najbardziej popularne tablice online.

Miro (dawniej Real Time Board)
Wersja bezpłatna: tak
Tablica posiada szereg przydatnych funkcji. Użytkownicy Miro mogą pisać, rysować, wklejać zdjęcia i pliki wideo, zostawiać notatki i komentarze, wstawiać tabelki, robić wykresy, głosować, tworzyć ramki do pracy i eksportować tablice do wybranego formatu, np. pdf. Mają także do swojej dyspozycji wiele gotowych szablonów, które są niezastąpione w zarządzaniu organizacją czy designie. Ponadto wiele rzeczy mogą porządkować w kanwy, czyli w uporządkowane struktury.
Użytkownik wersji bezpłatnej dysponuje trzema tablicami. Można je rozciągać i zapełniać bardzo dużą ilością danych.
W wersji bezpłatnej występują jednak pewne ograniczenia związane z edycją tablicy, np. nie można ponownie otworzyć wyników głosowania, aby sprawdzić, jaki był rozkład głosów.
Trzeba też uważać, kto udostępnia nam swoje tablice. Jeżeli inny użytkownik zrobi to w ramach swojego zespołu, automatycznie limit naszych tablic do wykorzystania się zmniejszy. Może więc się zdarzyć, że stracimy dostęp do tablic, które utworzyliśmy.

Mural
Wersja bezpłatna: nie
Mural posiada podobne funkcjonalności co Miro. Przydatną funkcją programu jest timer, który ułatwia moderatorowi spotkania pilnowania czasu przeznaczonego na wykonanie danego zadania.
Moderator może także skorzystać z funkcji “follow me”, dzięki której wszyscy uczestnicy spotkania zaczynają podążać za jego kursorem.
Chociaż Mural nie jest dostępny w wersji bezpłatnej, to osoby z sektora edukacyjnego lub organizacji pozarządowych mogą poprosić o bezpłatny dostęp do tablic.

Whimsical
Wersja bezpłatna: tak
Whimsical to wirtualna tablica do wizualizacji swoich myśli. Każdy użytkownik może utworzyć bezpłatnie pięć tablic. Co ważne, można skorzystać z wielu gotowych szablonów, które umożliwiają stworzenie lejku sprzedażowego, diagramu ilustrującego strukturę organizacji, analizę SWOT czy analizę SMART.
Korzystając z nowej tablicy, użytkownicy mogą: dodawać proste wykresy, notatki, makiety i mapy myśli, tworzyć kształty, łączyć je za pomocą strzałek, wklejać zdjęcia, dodawać ikony i linki.