- Z deklaracji prezydenta wynika, że na całość przyszłorocznych prac na terenach zielonych Kraków przeznaczy 100 mln zł - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Najwięcej, bo aż 20 mln zł będzie zarezerwowane na dokończenie rewitalizacji parku Jordana. Została rozpoczęta w 2006 roku i nigdy nie doszło do jej finału, choć projekt obejmujący m.in. łąkę kwietną, ścieżkę ornitologiczną, zakup małej architektury, nasadzenia drzew i krzewów oraz remont zniszczonych alejek był gotowy i zatwierdzony przez konserwatora.
- Teraz, z drobnymi modyfikacjami będzie mógł być zrealizowany, bez konieczności występowania o nową zgodę - mówi Przyjemska-Grzesik. Pierwsze drzewa i krzewy w najbardziej zaniedbanych miejscach mają być posadzone jeszcze w tym roku.
O remont założonego w 1889 parku mieszkańcy walczyli od dłuższego czasu. W końcu zebrali 1750 podpisów pod listem otwartym do prezydenta i 22 września złożyli go w magistracie. Wtedy padła deklaracja, że miasto zadba wreszcie o zabytkowy l teren zielony.
W pierwszej kolejnościdawny blask zacznie odzyskiwać również park Krakowski, park Bednarskiego oraz park Jerzmanowskich, sąsiadujący z pałacem i nowym osiedlem. - Być może uda się rozpocząć przygotowania do utworzenia parku linearnego Bulwary Białuchy, bo rada miasta poparła ten pomysł. Wszystko zależy od uregulowania stanów własności terenu - zapowiada Katarzyna Przyjemska-Grzesik. Park linearny będzie podzielony nastrefę sportu i rekreacji, wybieg dla psów, ścieżki piesze i rowerowe, trasę dla rolkarzy oraz trasę pieszo-rowerową.
W ramach przyszłorocznego budżetu na zieleń zacznie powstawać również park Reduta na Czerwonym Prądniku, park Zabłocki w sąsiedztwie mostu Kotlarskiego oraz park Zakrzówek.