FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Tragiczne losy wybitnej sportsmenki
Helena Marusarzówna przyszła na świat 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Przed wojną była najlepszą polską narciarką. Wróżono jej wielką karierę, którą przerwała okupacja. Po niemieckiej napaści Helena Marusarzówna przystąpiła do konspiracji. Była kurierką ZWZ-Armii Krajowej. Gestapo zatrzymało ją w marcu 1940 roku. Niemcy osadzili ją w więzieniu Muszynie, potem w Nowym Sączu, a następnie w Tarnowie. Była brutalnie torturowana, ale nikogo nie zdradziła.
Helena Marusarzówna została rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa 12 września 1941 roku. Miała wtedy zaledwie 23 lata.
Wielki mural poświęcony Helenie Marusarzównie na szkole pod Tarnowem
Pamięć o Helenie Marusarzównie w Pogórskiej Woli jest kultywowana od dawna. Przy DK 94 w tej miejscowości znajduje się pomnik poświęcony rozstrzelanym podczas II wojny światowej, w tym właśnie legendarnej kurierce. Co roku odbywają się przy nim uroczystości, w których uczestniczą m.in. członkowie rodziny bohaterki. Od wielu lat imię Heleny Marusarzówny nosi miejscowa szkoła podstawowa, w której znajduje się popiersie patronki.
W ubiegłym roku z okazji 80. rocznicy śmierci czołowej polskiej narciarki i kurierki ZWZ na ścianie szkoły w Pogórskiej Woli odsłonięto mural przedstawiający Helenę Marusarzównę.
Pod Tarnowem imię Heleny Marusarzówny nosi również szkoła w Woli Rzędzińskiej.