
Barszcz wigilijny według Roberta Makłowicza
Składniki:
Wywar na barszcz
* pęczek jarzyny jak do rosołu (cebula, marchewka, seler, por, pietruszka – koniecznie bez kapusty)
* buraki
* kilkanaście ziarenek pieprzu
* kilka ziela angielskiego
* liść laurowy
* 70-80 g suszonych prawdziwków
* sól
Sposób Przygotowania
W jednym garnku gotować obrane jarzyny i przyprawy (w ok. 2 l wody), w drugim, mniejszym grzyby (wody znacznie mniej). Ugotowane wywary cedzimy i łączymy, jarzyny wyrzucamy (zafarbowały z powodu obecności buraka, jeśli gotujemy wywar bez buraka, można je zostawić do sałatki jarzynowej), grzyby zostawiamy na uszka.
Mieszamy wywar z zakwasem buraczanym (1,5 l wywaru na 0,5 l zakwasu), podgrzewamy nie zagotowując (barszcz straci kolor), ew. doprawiamy sokiem z cytryny, solą, cukrem i świeżo zgniecionym czosnkiem.

Pierogi z kapustą i grzybami: idealne pierogi według Karola Okrasy
Składniki:
• 500 g mąki
• 100 g masła
• 100-150 ml mleka
• sól
• 200 g kiszonej kapusty, wrzuconej do ciepłej wody, obgotowanej, odcedzonej i posiekanej
• 1 cebula pokrojona w drobną kostkę
• biały pieprz
• 50 g suszonych podgrzybków, namoczonych, ugotowanych i posiekanych
• niewielka ilość oleju rzepakowego
• szczypta majeranku
• niewielka ilość oleju słonecznikowego
• 1 rozmącone jajko lub niewielka ilość wody do lepienia pierogów
Sposób przygotowania:
1. Przed przystąpieniem do gotowania suszone grzyby bardzo dokładnie myjemy, moczymy w letniej wodzie przez mniej więcej 20 minut. Następnie gotujemy je do miękkości (ok. 30 minut) w wodzie, w której się moczyły.
2. Surową, delikatnie odciśniętą z soku kiszoną kapustę przekładamy do garnka z ciepłą wodą i gotujemy pod przykryciem przez mniej więcej 8 minut (kapusta powinna być na wpół ugotowana). Odcedzamy, siekamy.
3. Do garnka wlewamy mleko, dodajemy masło, zagotowujemy. Do miski miksera wsypujemy mąkę, dodajemy gorące mleko z masłem i odrobiną soli. Wyrabiamy ciasto. Następnie wyciągamy je na blat i ponownie wyrabiamy, ale tym razem ręcznie. Wkładamy je do lodówki na 10 minut.
4. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju rzepakowego, wrzucamy pokrojoną cebulę. Mieszamy. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy posiekane grzyby i mieszając, podduszamy wszystko na patelni. Całość doprawiamy solą i mielonym białym pieprzem. Mieszamy. Do grzybów dodajemy obgotowaną kapustę i szczyptę suszonego majeranku. Następnie studzimy farsz.
5. Ciasto, które powinno mieć jednolitą i gładką konsystencję, dzielimy na 3 części. Pierwszą część ciasta bardzo cienko rozwałkowujemy (na grubość około 2 mm). Za pomocą kieliszka do wina wycinamy z ciasta koła. Za pomocą łyżeczki nakładamy farsz (farsz musi być ostudzony, nie wolno nakładać ciepłego farszu na ciasto) i formujemy pierogi.
6. Pierogi lepimy aż do wyczerpania całego ciasta i farszu. Zalepiając farsz, możemy użyć rozmąconego jaja lub wody w celu lepszego zlepienia się ciasta.
7. Ulepione pierogi wrzucamy do lekko osolonej wrzącej wody. Delikatnie mieszamy. Gotujemy mniej więcej 2 minuty od momentu wypłynięcia.