Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

130 lat studiów rolniczych w Krakowie. Wystawa na jubileusz

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Budynek Collegium Godlewskiego dzisiaj
Budynek Collegium Godlewskiego dzisiaj Archiwum UR
Minęło już 130 lat od powołania studiów rolniczych w Krakowie. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja przygotował wystawę plenerową. Będzie ją można oglądać na krakowskich Plantach – na Skwerze im. Andrzeja Wajdy. Otwarcie już w poniedziałek 17 maja.

Ekspozycja „130 lat studiów rolniczych w Krakowie” składa się z kilkudziesięciu posterów. Zobaczymy na nich m.in. archiwalne fotografie: studentów, pierwszych indeksów, sal wykładowych, budynków i stacji doświadczalnych, pamiątkowych medali, sprzętu laboratoryjnego itd. Zaprezentowani zostaną założyciele Studium Rolniczego – uniwersyteckich studiów rolniczych w Krakowie, a także władze uczelni wczoraj i dziś.

Nie zabraknie także odniesienia do wpływu II wojny światowej na Studium Rolnicze (przejęcia budynku Collegium Godlewskiego na cele Generalnej Guberni czy wywiezienia profesorów). Ponadto zaprezentowane będą badania prowadzone przez Uniwersytet Rolniczy, inicjatywy i udział uczelni w życiu Krakowa. Zobaczymy również prezentacje uczelnianych jednostek i wydziałów – od Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego aż po Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.

Wystawa przypomni o tym, że pierwsze próby nauczania rolnictwa na poziomie akademickim podjęto w Polsce już pod koniec XVIII wieku. W 1776 r. ks. Hugo Kołłątaj zaproponował wprowadzenie do projektu reform Szkoły Głównej Koronnej postulatu o utworzeniu Katedry Rolnictwa. Powołana w 1806 r. Katedra Gospodarstwa Wiejskiego istniała jednak tylko trzy lata. Późniejsze wielokrotne starania o wznowienie nauczania rolnictwa w Akademii Krakowskiej nie zostały zrealizowane. Dopiero w 1890 r. przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało trzyletnie Studium Rolnicze, przekształcone w 1923 r. w Wydział Rolniczy UJ.

Pomyślny rozwój tego wydziału przerwała II wojna światowa. W trudnych warunkach okupacji organizowano studia konspiracyjne i tajne nauczanie. Po wojnie wydział wznowił swoją działalność, rozbudowując struktury, i w 1946 r. przekształcony został w Wydział Rolniczo-Leśny. Trzy lata później powołano na uniwersytecie odrębny Wydział Leśny, na który niestety w 1951 r. wstrzymano rekrutację.

Wydział Rolniczy UJ stanowił podstawę utworzenia w 1953 r. Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Odegrał on istotną rolę w kształceniu studentów i kadry naukowej, która przyczyniła się do rozwoju uczelni oraz powstania w jej strukturach kolejnych wydziałów.

Wyższą Szkołę Rolniczą w 1972 r. przemianowano na Akademię Rolniczą, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 1978 r. nadano jej imię Hugona Kołłątaja – prekursora nauk rolniczych w Polsce. 11 kwietnia 2008 roku uczelnia uzyskała status Uniwersytetu Rolniczego.

Otwarcie wystawy plenerowej „130 lat studiów rolniczych w Krakowie” zaplanowano na godz. 12.30 w poniedziałek. Będzie można ją oglądać na Plantach (na Skwerze im. Andrzeja Wajdy przy Teatrze im. Słowackiego) do końca maja, a następnie ekspozycja zostanie przeniesiona na teren przed budynkami uczelni przy al. Mickiewicza i al. 29 Listopada.

FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 130 lat studiów rolniczych w Krakowie. Wystawa na jubileusz - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska