
Kurier
Zakaz spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych, barach i restauracjach oraz brak możliwości zrobienia zakupów w sklepach odzieżowych spowodował wzrost zapotrzebowania na kurierów. Pojawiło się zapotrzebowanie na nowe usługi, np. dowożenie posiłków medykom czy transport środków ochrony osobistej. Ponadto niektóre aplikacje do realizacji dostaw zyskały na popularności dzięki pozyskaniu w trakcie pandemii nowych partnerów biznesowych. Dobrym przykładem jest dostarczanie zakupów z Biedronki przez kierowców Glovo.

Kierowca
Osoby, które zdążyły zrobić prawo jazdy przed wybuchem pandemii, mają powód do radości. Firmy starają się utrzymać łańcuchy dostaw na dotychczasowym poziomie, a dla wielu przedsiębiorców jest to walka o “być albo nie być”.

Opiekun osób starszych
Polskie społeczeństwo starzeje się, a urzędy pracy jeszcze przed wybuchem epidemii sygnalizowały zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.
– Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na opiekę nad osobami starszymi zarówno w kraju, jak i za granicą – wskazuje Joanna Torbé.

Korepetytor
Wprowadzenie nauki zdalnej zmusiło rodziny do reorganizacji dotychczasowego trybu życia. Rodzice musieli wcielić się w role opiekunów i nauczycieli. Nie wszyscy są w stanie łączyć nadzór nad nauką z życiem zawodowym. Jednocześnie pracownikom szkół często brakuje kompetencji do przekazywania wiedzy online. W rezultacie rodzice często poszukują zdalnych korepetytorów i opiekunów dla dzieci. Ponadto duży popyt na tzw. korki można zaobserwować w okresie poprzedzającym matury.