Spis treści
Największe i najlepsze. Kreatywne i innowacyjne. Te, które już błyszczą na gospodarczym firmamencie oraz te, które dopiero wspinają się po szczeblach gospodarczej drabiny. Duże i stosunkowo niewielkie! Przedsiębiorstwa, które trafią do prestiżowej „setki” potrafiły przekuć swoje atuty w gigantyczny sukces. O tym, które z nich zostaną czempionami Małopolski, przekonamy się podczas 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski.
Złota Setka Małopolskiego - najlepsi w regionie
- Rozwój przedsiębiorstwa jest jednym z najbardziej złożonych, wielowymiarowych procesów odgrywających ważną rolę w rozwoju gospodarczym każdego kraju, regionu i życiu jego mieszkańców. Najlepiej potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa opisują takie miary jak: przychody ze sprzedaży netto, zysk netto, kapitał własny oraz inwestycje. Odzwierciedlają zdolność przedsiębiorstwa do generowania zysków, stabilności finansowej oraz zaangażowania w rozwój na przyszłość - mówi prof. Łukasz Mamica, prorektor ds. projektów i współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a równocześnie autor drobiazgowo opracowanego Raportu „Złota Setka Małopolskiego”.
Prestiżowe nagrody zostaną wręczone w 6 kategoriach:
- Złota Setka
Lista 100 najlepszych przedsiębiorstw Małopolski została opracowana na podstawie wartości przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych w 2023 roku. Przychody te stanowią bezpośredni wskaźnik efektywności działalności operacyjnej i zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków. - Firma Roku
Do wyboru Firmy Roku zastosowano analizę wielokryterialną, obejmującą ocenę dynamiki czterech kluczowych wskaźników: przychodów ze sprzedaży netto, zysku netto, kapitału własnego oraz inwestycji. Ranking wyróżni te firmy, które charakteryzują się najwyższym poziomem wzrostu, mierzonym zmianami wartości wspomnianych wskaźników, co świadczy o ich zdolności do dalszego rozwoju i wzmocnienia pozycji rynkowej. - Największy Pracodawca
Zatrudnienie stanowi kluczowy wskaźnik skali działalności przedsiębiorstwa oraz jego zdolności do tworzenia miejsc pracy. Wzrost liczby pracowników wskazuje na rozwój firmy, jej zdolność do adaptacji rynkowej oraz znaczenie w gospodarce. - Najwięksi Inwestorzy
Inwestycje są jednym z najważniejszych wskaźników zdolności przedsiębiorstwa do finansowania rozwoju, wdrażania innowacji oraz wzmacniania konkurencyjności. - Liderzy Wzrostu
W przypadku tego rankingu zastosowano analizę wielokryterialną, obejmującą ocenę czterech kluczowych miar: przychodów ze sprzedaży netto, zysku netto, kapitału własnego oraz inwestycji. Analiza porównawcza z roku poprzedniego ocenia zmiany bezwzględne osiągniętych wyników, ukazując zarówno kierunek zmian, jak i ich intensywność. - Najefektywniejsza Firma
Ranking uwzględnia zarówno dynamikę rozwojową, jak i mierniki efektywności gospodarczej przedsiębiorstw.
Prestiżowe zestawienie
Przychody ze sprzedaży netto, zysk netto, kapitał własny, inwestycje - oto najważniejsze miary, które zastosowano przy wyborze „Złotej Setki Małopolskiego.
- Ocena poziomów tych miar pozwala na analizę bieżącą, jednak nie dostarcza informacji o potencjale rozwojowym przedsiębiorstwa. Ujęcie dynamiczne w ocenie przedsiębiorstwa odgrywa kluczową rolę, ponieważ umożliwia analizę zmian wartości istotnych wskaźników, zamiast skupiać się jedynie na ich bieżących poziomach. Badanie dynamiki pozwala zrozumieć, jak firma się rozwija i jaki jest kierunek i natężenie zmiany oraz jakie ma możliwości wzrostu oraz w jakim zakresie poprawia swoją efektywność i pozycję na rynku. Dzięki temu można skuteczniej identyfikować przedsiębiorstwa, które nie tylko są silne w danym momencie, ale również posiadają największy potencjał rozwojowy na przyszłość - wyjaśnia dr inż. Konrad Kolegowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współautor Raportu „Złota Setka Małopolskiego”.
Do prestiżowego zestawienia, które dla „Dziennika Polskiego” przygotowali i opracowali prof. Łukasz Mamica i dr inż. Konrad Kolegowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wykorzystano dane dostarczone przez „Dun & Bradstreet Poland”. W ten sposób mogliśmy poznać przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym. Dzielą i rządzą, nie tylko w Małopolsce, choć z Małopolski się wywodzą. To właśnie te firmy są motorem napędowym rozwoju naszego regionu.
Ranking „Złota Setka Małopolskiego” to nie tylko suche zestawienie listy przedsiębiorstw, ale również analizy, która pozwolą zrozumieć, jakie miejsce - i dlaczego - zajmuje każda z firm w krajobrazie gospodarczym Małopolski. Laureatów 2. edycji rankingu poznamy podczas 22. Forum Przedsiębiorców Małopolski.
Dun & Bradstreet - partner merytoryczny
Dun & Bradstreet to wiodący globalny dostawca danych i analiz pozwalających na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. To dzięki nim firmy na całym świecie mogą poprawiać wyniki finansowe.
Wgląd w Data Cloud Dun & Bradstreet aktywizuje i dynamizuje rozwiązania, które pozwalają klientom na wzrost przychodów, obniżenie kosztów, ograniczenie ryzyka i rozszerzenie ich działalności.
Nic więc dziwnego, że firmy z całego świata, niezależnie od ich wielkości, współpracują z Dun & Bradstreet, minimalizując ryzyko prowadzenia biznesu i odkrywając nowe możliwości rynkowe. I czynią to od 1841 r.
Kto znalazł się na 1. „Liście 100”?
W 2023 roku na szczycie „Listy 100” najpotężniejszych małopolskich przedsiębiorstw znalazły się: TAURON Sprzedaż, Philip Morris Polska Distribution, MAN Trucks, PGE Paliwa oraz Canpack. Raport, pierwszy taki w historii regionu, został przygotowany specjalnie dla „Dziennika Polskiego”, a zaprezentowaliśmy go podczas 20. Forum Przedsiębiorców Małopolski.
______________
______________
REGIONALNY PARTNER MERYTORYCZNY
______________
SPONSOR
______________
PARTNER
______________
______________