https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 lat temu spowiednik kardynała Wyszyńskiego odwiedził sądecką szkołę jego imienia

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
20 lat temu Szkoła Podstawowa nr 20 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Sączu gościła ks. Stanisława Skorodeckiego który w latach uwięzienia patrona szkoły przez władze PRL, był spowiednikiem patrona placówki, w niedzielę,12 września 2021 r., oficjalnie zaliczonego w poczet Błogosławionych Kościoła Katolickiego.

FLESZ - Pfizer dla uczniów. Od września szczepienia w szkołach

od 16 lat

W Nowym Sączu Szkoła Podstawowa nr 20 powstała jako zaplecze edukacyjne dla kilku nowopowstałych wtedy wielkich osiedli mieszkaniowych. Miała odciążyć pracujące przez sześć dni w tygodniu od godziny 7 rano do 20 wieczorem placówki w osiedlach Barskie i Milenium. Pierwszy rok nauki rozpoczął się w niej we wrześniu 1992 r. Wówczas w aż 32 oddziałach Dwudziestki miejsce znalazło 821 uczniów.

Od uruchomienia szkoły w osiedlu Gołąbkowice minęło prawie osiem lat zanim zdecydowano o wybraniu niej patrona. Placówka otrzymała imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oficjalna uroczystość odbyła się 4 maja 2000 r. Jej części kościelnej przewodził biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks Władysław Bobowski, który wywodzi się z Sądecczyzny.

Zaledwie kilka miesięcy później, bo w lutym 2001 r., ówczesny przewodniczący Rady Rodziców SP nr 20 Artur Czernecki (obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta w Nowym Sączu) zadbał, by do placówki mającej za patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjechał z dosłownie przeciwległego krańca Polski kapłan będący spowiednikiem Prymasa Tysiąclecia w okresie jego więzienia przez władze PRL.

Ks. Stanisław Skorodecki spotkał się ze szkolną społecznością sądeckiej Dwudziestki i barwnie opowiadał o kardynale będącym patronem tej placówki. Jako pamiątkę przekazał portret Stefana Wyszyńskiego.

Niespełna rok po odwiedzeniu Nowego Sącza ks.Stanisław Skorodecki zmarł tragicznie. Jego ciało wyłowiono z Bałtyku w rejonie Szczecina.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Panie redaktorze Śmierciak , Szczecin nie leży nad Bałtykiem, tak jak Kraków nie leży w górach.

Jednak wyjątkową perfidią wobec ofiar ksiedza, jest wspominanie zboczeńca Stanisława Skordeckiego i przedstawianie go jako bohatera jest wręcz obrzydliwe. W 1986r. Został przez władze kościelne schowany/przeniesiony z Lubaczowa na drugi kraniec Polski do Szczecina. Ale i tak został wytropiony. Utonął albo go topili w falach Bałtyku w okolicy kościelnego pensonatu Perła w Rewalu.

Śmierć Skorodeckiego nastąpiła dwa dni po ukazaniu się w tygodniku "NIE" artykułu oskarżającego go o pedofilię. Prokuratura nie znalazła podłoża przestępczego w okolicznościach jego śmierci. Zarzuuty o molestowanie oprócz mielu byłych ministrantów, potwierdził również na bazie własnych osobistych doświadczeń z księdzem, prof. Stanisław Obirek. Nazwał go nawet drapieżcą, a jego śmierć w wodach Bałtyku uznał za karę boską.

Zdaniem historyk Ewy Czaczkowskiej, w IPN znajduje się 10 tomów jego donosów na prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Jak widać dla pana redaktora prałat Henryk Jankowski też powinien być gloryfikowany.
G
Gość
Ten artykulik w dziale edukacja? Ale wam odgwizdało.
G
Gość
pojęcie grzechu jest względne...jako katoliczka jestem potępiona przez islam, judaizm i inne religie...kobieta islamska ma grzech za niezgadzanie się na poślubienie przez jej męża 4 żon....a jako katoliczka to byłby grzech przyzwalania na poligamię.....wszystko to bzdura!
G
Gość
jak byłam młoda imponowało mi życie faceta w ascezie, sutannie itp...ale gdy jestem stara to taki facet dla mnie, ma po prostu zaburzenia seksualne i nie powinien być wzorem dla nikogo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska