https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

22 dni dodatkowej przerwy w pracy? Tak palacze naginają prawa pracownika

a.w.
22 dni dodatkowej przerwy w pracy? Tak palacze naginają prawa pracownika
22 dni dodatkowej przerwy w pracy? Tak palacze naginają prawa pracownika pexels
Zaskakujące stwierdzenie padło z ust jednego z prelegentów tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Ile czasu palacze spędzają "na papierosie"? Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wyliczał, że może to być nawet 22 dni w roku!

Na corocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju jak zwykle spotykają się ludzie biznesu, politycy, pracodawcy i przedsiębiorcy, przedstawiciele najróżniejszych branż. Na kilkudniowym wydarzeniu omawiają aktualną kondycję polskiego biznesu, pomysły i wizję na przyszłość. Zastanawiają się nad rozwiązaniem problemów i wprowadzeniem innowacji.

Pracownik – palacz przynosi straty firmie

W tym roku uwaga części uczestników Forum Ekonomicznego skierowała się na sprawy pracowników – palaczy. Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego grzmiał z mównicy, podczas swojego wystąpienia w ramach Forum Ochrony Zdrowia.

Przerwy na papierosa podczas pracy mogą skumulować się do 22 dni w roku, co generuje - oprócz skutków zdrowotnych - także starty dla firm.

W dalszej części prelekcji Juszczyk wyliczał, że w Polsce wskaźnik osób palących jest wyższy niż w porównywalnych krajach Europy. Pali około 24% Polaków, częściej mężczyźni niż kobiety. Dyrektor NIZP podkreślał, że palenie tytoniu niesie za sobą nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale jest też mocno związane z statusem społeczno-ekonomicznym.

Palenie papierosów a życie i kondycja pracownika

Z badań i obserwacji wynika, że palaczami są najczęściej osoby w gorszej sytuacji materialnej. Mniej palą m.in. osoby, które są zadowolone ze swojej sytuacji życiowej oraz pozycji w pracy.

Forum Ekonomiczne stawia wyzwanie całemu polskiemu biznesowi, dlatego w przemówieniu dyrektora Juszczyka nie zabrakło śmiałych stwierdzeń. „Rozwój ekonomiczny, o którym dyskutujemy w czasie forum, może przyczynić się do tego, by ludzie palili rzadziej".

Co roku w Polsce ok. 67 tys. osób umiera z powodu skutków palenia.

Przerwy na papierosa to strata dla firmy

Ilość czasu, jaką pracownicy spędzają „na papierosie” może wynosić nawet 22 dni w roku. To miesiąc pracy. Grzegorz Juszczyk powołał się także na badania, które wskazują, że nałogowi palacze przebywają na zwolnieniach lekarskich średnio 2,7 dni dłużej niż osoby niepalące.

Nałogowi palacze przebywają na zwolnieniach lekarskich średnio 2,7 dni dłużej niż osoby niepalące.
Nałogowi palacze przebywają na zwolnieniach lekarskich średnio 2,7 dni dłużej niż osoby niepalące. pixabay

Firma wolna od tytoniu

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, we współpracy z organizacją Pracodawcy RP realizuje program „Firma wolna od tytoniu” w ramach narodowego Programu Zdrowia. Program ma na celu ograniczenie używania wyrobów tytoniowych w zakładach pracy.

Podatek od papierosów i alkoholu na profilaktykę

Negatywne konsekwencje palenia papierosów i picia alkoholu niepokoją nie tylko polityków i pracowników służby zdrowia. W ostatnim czasie grupa pacjentów zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zwiększenie lub zmianę wykorzystania podatku akcyzowego od sprzedaży papierosów i alkoholu. Podatek ten miałby być przeznaczany w całości lub części na profilaktykę i leczenie raka. O apelu, który wystosowała fundacja Alivia poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

W uzasadnieniu pada wiele argumentów, m.in. wyliczenia, które potwierdzają, ze w 2017 r. łączna wartość dochodu państwa z podatku od wyrobów tytoniowych i alkoholowych wyniosła 30,4 mld zł, z czego 2/3 ze sprzedaży papierosów.

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o oszczędnościach PPK

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia
W przypadku pracy biurowej przed monitorem przysługuje 5 minut wolnego co godzinę. Palę papierosy i wychodzę "na dymka" co dwie godziny, średnio na 6-7 minut. Przerwy ustawowej 15- minutowej jako takiej nie mam, bo tak po prostu u nas jest i szef by chyba zawału dostał gdyby ktoś przez kwadrans nie robił nic. Co z tego, że to niezgodne z prawem- wszyscy milczą, żeby nie wylecieć. Jedna koleżanka upomniała się o przerwę i po dwóch miesiącach dostała wypowiedzenie, rzekomo dlatego że nie było pracy dla niej (mniej zamówień itp). W rzeczywistości pozostali pracownicy musza teraz robić za nią i zostawac po godzinach za darmo. Każdy się boi odezwać, żeby nie podpaść. O pracę w Łodzi trudno i tyle, bo nie każdy chce pracować w Biedronkach, czy na produkcji. U nas sie kombinuje, żeby mieć trochę wolnego- albo idzie na papierosa, albo na dłuższą posiadówkę w wc, albo baaardzo długo robi się kawę itp itd. Rozmowy o przysłowiowej d**** Marynie nie są dopuszczalne, szef zaraz się wścieka. Je się przy biurku bo nawet nie ma stołu, czy krzesła w kuchni. Nie daj Boże jednak jeść przy szefie- trzeba czekać aż wyjdzie z biura, bo inaczej robi kąśliwe uwagi o "żarciu w trakcie pracy, brudzeniu miejsca pracy itd". Dlatego te kilka minut na papierosie to jakby wytchnienie dla nas- w efekcie wszyscy w zespole palą, albo udają że palą.
L
Los
Dlaczego sie znowu czepiacie ,tych biednych palaczy.Zawsze byly i sa i beda male przerwy w pracy,jak nie wyjdzie na dymnka,to wyjdzie na mala czarna,na gume do zucia,czy tabake.O co wam chodzi chcecie nas palaczy pozbawic przyjemnosci palenia,i zagonic do kamieniolomow moze.Odppp..od nas.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska