9 z 27
Połączenie piłki nożnej, siatkówki, akrobatyki, w pewnym...
fot. Fot. Facebook/ISTAF SuperSeries

8. Sepak Takraw

Połączenie piłki nożnej, siatkówki, akrobatyki, w pewnym sensie podobne do znanej w Polsce siatkonogi (różnic jest jednak kilka). Trzyosobowe zespoły grają przez siatkę małą ratanową (lub z tworzywa sztucznego) piłką, z 12 otworami (obwód ok. 44 cm, waga ok 180 g); nie wolno odbijać rękami.

W profesjonalnych meczach w hali korzysta się z boisk zbliżonych wymiarami do badmintonowych, w tym przypadku 13,4 na 6,1 m. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,52 m (1,42 m dla kobiet).

Gra jest bardzo widowiskowa. Atakuje się efektownymi przewrotkami, kopnięciami niczym z karate. Jak w siatkówce, jedna drużyna wprowadza piłkę do gry, druga przyjmuje serwis i rozgrywa akcję. Kto trafi w pole przeciwnika, zdobywa punkt. Gra się do wygranych 2 lub 3 setów (do 21 pkt).

Dyscyplina jest bardzo popularna w południowo-wschodniej Azji (w Tajlandii uznawana jest za sport nr 2, po boksie tajskim). Oficjalna nazwa wywodzi się z Tajlandii i Malezji: "sepak" po malajsku znaczy kopnięcie, a "takraw" po tajsku oznacza małą ratanową piłkę. W innych krajach regionu podobne gry występują pod innymi nazwami.

Wzmianki o takiej grze w kulturze Malezji sięgają XV wieku. Zasady w obecnej formie skodyfikowane zostały w 1965 r. Rozgrywkami zarządza międzynarodowa federacja ISTAF (International Sepak Takraw Federation). Od 1990 r. dyscyplina jest w programie Igrzysk Azjatyckich.

10 z 27
To gra zespołowa znana w serii powieści o Harrym Potterze....
fot. Fot. Andrzej Banaś

9. Quidditch

To gra zespołowa znana w serii powieści o Harrym Potterze. Jej reguły zostały zaadaptowane do "powszechnego" (czytaj: mugolskiego) użytku przez brytyjskich studentów. To pewne połączenie piłki ręcznej, rugby i zbijaka. W świecie to poważny sport (są mistrzostwa globu), z dość skomplikowanymi zasadami. Oczywiście są uproszczenia, ale w duchu książkowej rzeczywistości. Np. zamiast latania na miotle jest bieganie z kijem między nogami, a niedopompowane piłki, którymi należy trafiać do trzech obręczy, to kafle.

Podobnie jak w powieści, wyróżnia się cztery pozycje: ścigających, obrońców, pałkarzy i szukających. Występujący na nich zawodnicy mają różne zadania, np. pałkarze, za pomocą "tłuczka", mają eliminować rywali (trafiony - "spada z miotły" i musi wrócić do swojej obręczy), za zdobywanie punktów odpowiedzialni są ścigający. Boisko ma wymiary ok. 66 na 22 m, w odległości 33 m od siebie ustawione są trzy obręcze, za trafienie do nich przyznawane są punkty. Po 17 minutach rozgrywki pojawia się "znicz". Zamiast latającej złotej piłeczki znanej z książki, w realnym świecie jest piłeczka w żółtej skarpetce, którą przyczepia się do spodenek dodatkowego zawodnika. Kto ją zerwie, zdobywa punkty.

W Polsce jest około 150 regularnie trenujących zawodników (w jednym zespole grają wspólnie kobiety i mężczyźni), w kilku miastach. Prowadzone są stałe rozgrywki (Polska Liga Quidditcha), mistrzostwa świata i Europy. Pierwszy sportowy związek quidditcha powstał w 2007 r. w USA, międzynarodowa federacja (IQA) istnienie od 2010 r.

11 z 27
"Shin-kicking" to w Wielkiej Brytanii jeden z popularnych...
fot. Fot. YouTube

10. Kopanie po goleniach

"Shin-kicking" to w Wielkiej Brytanii jeden z popularnych sportów walki. Rozpowszechnił się w tym kraju na początku XVII w. Był częścią Cotswold Olimpick Games, amatorskich igrzysk sportowych od XVII do XIX w.

Zasady są proste - dwóch uczestników, trzymając przeciwnika za barki, kopie się po goleniach, aż rywal się podda, upadnie lub zostanie przewrócony (ale bez popychania go i bez puszczania ramion). Oczywiście są przepisy, m.in. buty muszą być miękkie (zabronione są metalowe wzmocnienia), a w celach ochronnych pod spodniami należy mieć upchane siano. W nawiązaniu do tradycji, uczestnicy są ubrani w białe kitle, symbolizujące strój pasterza.

Mistrzostwa świata odbywają się co roku przy okazji reaktywowanych Cotswold Olimpick Games.

12 z 27
Mistrzostwa świata drwali (Lumberjack World Championships)...
fot. Fot. materiały prasowe Stihl Timbersport Series

11. Drwalstwo

Mistrzostwa świata drwali (Lumberjack World Championships) po raz pierwszy rozegrano w 1960 r. w amerykańskiej miejscowości Hayward (stan Wisconsin), odbywają się tam do dziś. W zawodach jest 21 konkurencji (osobno dla kobiet i mężczyzn), zarówno siłowych, jak i zręcznościowych. Zwycięża ta osoba, która najlepiej radzi sobie z piłą i siekierą, np. w jak najszybszym przecięciu kłody drewna. Rekord świata w cięciu piłą kłody o średnicy 51 cm to 10,78 s; dla porównania w tej konkurencji kobiet (pień o średnicy 41 cm) rekord to 11,61 s

W 1985 r. osobny cykl zawodów, także z różnymi konkurencjami, zapoczątkowany został w Europie przez jednego z producentów pilarek do drewna - Stihl Timbersport Series. Są też "europejskie" mistrzostwa świata - World Logging Championships. W 2017 r. Polacy zostali w nich wicemistrzami globu w sztafetach. Od 2008 r. odbywają się mistrzostwa Polski.

Pozostało jeszcze 14 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

IV liga piłkarska. Piłkarze LKS Jawiszowice kontra Mikołaj Molga

IV liga piłkarska. Piłkarze LKS Jawiszowice kontra Mikołaj Molga

Jadalny Kraków Fest urządzono na Wesołej ze świeżymi warzywami, koncertami i jeżami

Jadalny Kraków Fest urządzono na Wesołej ze świeżymi warzywami, koncertami i jeżami

Galeria Kazimierz świętuje 20-lecie. Można wygrać wycieczkę do Dubaju

Galeria Kazimierz świętuje 20-lecie. Można wygrać wycieczkę do Dubaju

Zobacz również

Jadalny Kraków Fest urządzono na Wesołej ze świeżymi warzywami, koncertami i jeżami

Jadalny Kraków Fest urządzono na Wesołej ze świeżymi warzywami, koncertami i jeżami

Zaklęte rewiry Makino. Takiego Krakowa już nie ma, ale tu będą o nim pamiętać

Zaklęte rewiry Makino. Takiego Krakowa już nie ma, ale tu będą o nim pamiętać