– Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną – podkreślił w środę, 12 września Andrzej Duda podczas uroczystości w nowo otwartej Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.
Podkreślił, że dobór odznaczonych wskazuje, że dla władz polskich „wszystkie części naszego społeczeństwa i wszystkie dziedziny życia społecznego w Polsce są jednakowo ważne i każda z nich powinna – poprzez wybitną postać – doceniana”.
Wśród osób, które 11 listopada 1918 r. odznaczone zostaną Orderem Orła Białego, znaleźli się: Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Janusz Korczak, Wojciech Kossak, Kornel Makuszyński, Olga i Andrzej Małkowscy, Jędrzej Moraczewski, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie, gen. Stanisław Sosabowski, Karol Szymanowski i Stefan Żeromski.
Prezydent zauważył , że dotychczas stosowano zasadę, że order można nadać krótko po śmierci wybitnej osoby. Teraz jednak postanowiono zrobić wyjątek i znacznie cofnąć się w czasie.
Zaskoczenie wśród środowisk patriotycznych sprawił fakt, że wśród odznaczonych nie ma pułkownika (obecnie generała) Ryszarda Kuklińskiego, zwanego „pierwszym polskim oficerem w NATO”.
– Nie byłoby niepodległej Polski bez bohaterskiej misji, jakiej podjął się z czysto patriotycznych pobudek. W wyniku nuklearnej hekatomby zniknęłaby ona z mapy Europy. Pominięcie go na tej liście jest dla mnie równie smutne, jak niezrozumiałe – mówi dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Order Orła Białego ustanowił król August II Mocny w 1705 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Oddając krew ratujesz życie