Historia samorządu lekarskiego w Krakowie liczy już ponad 120 lat. W 1893 r. na ziemiach polskich powstały pierwsze izby lekarskie, z siedzibami w Krakowie i we Lwowie. Było to wydarzenie bardzo ważne dla zawodu lekarza, ponieważ utworzyło się jego przedstawicielstwo, które od początku z wielką determinacją walczyło o swoje środowisko. Losy samorządu od samego początku były bardzo burzliwe, wymagające zaangażowania i wytrwałości. W lipcu 1950 r. ustawą sejmową izby lekarskie zlikwidowano. Samorząd zawodowy reaktywowano dopiero w 1989 r. Specjalna ustawa sejmowa zamknęła rozdział „bez izb” i otworzył się nowy. Ćwierć wieku temu Izby Lekarskie w Polsce powstały na nowo.
Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie jest jedną z największych Izb lekarskich w kraju. Zrzesza ponad 16 tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów z terenu województw małopolskiego i podkarpackiego. Główne jej cele i działania przez ostatnie 25 lat skupiały się przede wszystkim na dbałości o prawidłową realizację zawodu, etyczne zachowania, kształcenie podyplomowe, realizuje rozległy program szkoleniowy. Organizuje profilaktyczne badania młodzieży oraz cykle wykładów o tematyce medycznej dla mieszkańców Krakowa.
Program:
28 marca o godzinie 10.30 w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 24 odbędzie się XXXIV Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.
Podczas Zjazdu o godzinie 12.00 w sali nr 30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Prezesa ORL w Krakowie prof. Andrzeja Matyi, Wiceprezesa ORL dr med. Jerzego Friedigera oraz Zastępcy Sekretarza ORL, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 25 lecia Odrodzenia OIL w Krakowie - dr med. Bartłomieja Guzika.
Tego samego dnia tj. 28 marca (sobota) o godzinie 17.00 w Operze Krakowskiej (ul. Lubicz 48) odbędą się uroczystości obchodów Jubileuszu 25 lecia Odrodzenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.
