FLESZ - Minimalna płaca w górę
Kraków to miasto dzieciństwa i młodości bohaterów filmu. To tu narodziły się ich pasje: oglądali w kinach filmy i wywoływali pierwsze fotografie. Tutaj doświadczyli także piekła wojny i Holokaustu.
- Polański i Horowitz poznali się w krakowskim getcie na trzecich urodzinach przyszłego fotografika. Roman do dziś wspomina, że trzyletni Ryszard wybrzydzał nie chcąc wypić urodzinowej czekolady, cudem zdobytej przez rodziców w okupacyjnej rzeczywistości – opowiada Mateusz Kudła, reżyser i producent filmu.
Realizując film przyjaciele spotkali się w Krakowie po raz pierwszy od 70 lat, odkąd wyemigrowali na Zachód. Wędrują po mieście śladami swoich wojennych doświadczeń i dawnego getta. Zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma, ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.
- Odwiedzają znajome miejsca dzielą się najbardziej osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, które ukształtowały przyszłych artystów. Powrót do Krakowa wywołuje u nich uczucia, na które nie byli przygotowani. Bohaterowie wracają także do traumatycznych momentów z okresu ich dzieciństwa – zdradza Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.
O dokumencie zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” rodzinie, która podczas wojny ukrywała Polańskiego na wsi pod Wadowicami. Reżyser złożył świadectwo po spotkaniu z wnukiem chłopów, którego odnaleźli twórcy filmu.
Także Ryszard Horowitz zawdzięcza życie Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata – Oskarowi Schindlerowi, którego historię rozsławił Steven Spielberg w oscarowym filmie „Lista Schindlera”. Niemiecki fabrykant uratował przed Zagładą ponad tysiąc Żydów, wśród nich przyszłego fotografika oraz jego siostrę Bronisławę „Niusię” Horowitz-Karakulską, którą również zobaczymy w filmie.

Kultura i rozrywka
Film z udziałem nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem reżysera Romana Polańskiego oraz jego przyjaciela, światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza, zostanie zaprezentowany podczas gali otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz weźmie udział w Konkursie Polskim, gdzie zmierzy się z kilkudziesięcioma filmami.
- Na otwarcie festiwalu staramy się wybierać filmy spektakularne, jak również takie, które stanowią pewnego rodzaju wspólny mianownik dla festiwalowego programu. W filmie „Polański, Horowitz. Hometown” jest wiele wątków szczególnie nam bliskich - emocje, humor, nostalgia i Kraków, jako świadek wydarzeń, ale też miejsce akcji filmu – uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!