300 plus 2019 na wyprawkę szkolną: Kiedy można składać wnioski?
To już drugi rok kiedy rodziny z dziećmi w wieku szkolnym mogą dostać pieniądze na wyprawkę szkolną. Na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lat (lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 24 roku życia) przysługuje jednorazowo 300 złotych. Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.
300 plus 2019: wniosek online
Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Ci, którzy nie zdążą załatwić formalności podczas wakacji, mogą to zrobić najpóźniej do 30 listopada. To ostateczny termin – później prawo do świadczenia wygasa.
Jeśli wniosek złożysz w lipcu lub sierpniu, wyprawkę otrzymasz nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych we wrześniu, październiku lub listopadzie gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
300 plus 2019 również dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych
Program Dobry Start został rozszerzony. Oznacza to, że 300 plus trafi również do uczniów szkół dla dorosłych, a także szkół policealnych. Zmiany w projekcie wejdą w życie 1 sierpnia 2019 roku. Tego samego dnia uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych będą mogli złożyć wnioski o przyznanie im 300 plus.
Co ważne, w tym roku osoby te będą mogły je złożyć tylko drogą tradycyjną (pocztową lub osobiście podczas wizyty w urzędzie). Nie mają możliwości złożenia wniosku o 300 plus drogą elektroniczną.
300 plus zwolnione od podatku
Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Oznacza to, że otrzymasz je w pełnej wysokości. Nie wlicza się go także do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
- Wyprawka szkolna nie podlega też egzekucji, komornik nie może więc zająć tych środków.
- Aby jednak uniknąć nieporozumień możliwych w przypadku egzekucji z rachunku bankowego, osoby wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza, nie powinny wybierać wypłaty świadczenia dobry start na konto bankowe – w tym celu, z gminnym organem właściwym, w którym składany jest wniosek, należy ustalić inną formę wypłaty świadczenia (np. przekaz pocztowy).
