18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

37. Bieg Kościuszkowski: sztafeta AWF najlepsza [ZDJĘCIA]

JERZY FILIPIUK
Sztafeta AWF I Kraków wygrała XXXVII Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, który odbył się w poniedziałek w Krakowie.

W imprezie, zorganizowanej jak zwykle przez Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego oraz Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki, sklasyfikowano 21 sztafet męskich i 16 żeńskich. Rywalizowały one mimo dużego mrozu bardzo ambitnie.

Sztafety męskie rozpoczęły bieg w samo południe sprzed gmachu PK przy dźwiękach hejnału z wieży mariackiej. Trasa, podzielona na 5 odcinków, wiodła ul. Warszawską, przez plac Matejki, ul. Floriańską na Rynek Główny, ul. Grodzką, ul. Dominikańską, przez Wawel, bulwarami wiślanymi, ul. Flisacką, ul. św. Bronisławy, ul. Malczewskiego i al. Waszyngtona do mety u podnóża kopca Kościuszki.

Najszybciej pierwszy odcinek pokonał członek zwycięskiej sztafety Filip Muszyński, zdobywając trofeum w Memoriale imienia dr. Piotra Jeża, jednego z pomysłodawców biegu. Jego koledzy (Jakub Marczak, Jarosław Stec i Marcin Niezgoda) utrzymali prowadzenie. Jako ostatni pałeczkę przejął Adam Skop. - Miałem około 10 sekund przewagi nad następnym zawodnikiem. Starałem się nie oglądać do tyłu, na zakręcie widziałem jednak, że wyraźnie prowadzę i byłem spokojny o wygraną. Mój odcinek trasy nie był najdłuższy, ale najbardziej stromy - powiedział krakowianin po zawodach.

Adam Skop biega dopiero od trzech lat, od drugiego roku studiów licencjackich (teraz jest na pierwszym roku studiów magisterskich). Wcześniej biegał tylko rekreacyjnie. - Ponieważ zacząłem biegać bardzo późno, nie mam szans na osiąganie dobrych wyników na krajowej arenie. Biegam dla siebie. Zakładam, co chcę osiągnąć, jaki czas chcę uzyskać. Jeśli to zrobię, spełniam swój cel. Trenuje codziennie. Biegam na 800 i 1500 metrów oraz przełaje. Na 1500 metrów mam czas 4,15. Nie jest to "szał", ale niebiegający by go nie osiągnął - zaznacza student AWF, który w dwóch poprzednich latach brał udział w Biegu Kościuszkowskim jako zawodnik drugiej ekipy AWF Kraków.

W zmaganiach sztafet żeńskich, które biegały cztery okrążenia wokół Rynku Głównego, najszybsza okazała się także ekipa AWF I Kraków. Kamilia Hayder, Katarzyna Półrola, Sara Marmon i Maria Sławik nie dały szans rywalkom. - Jedną ze sztafet nawet zdublowałyśmy. Było bardzo zimno, ale ciepło się ubrałyśmy. Wszystkie trenujemy na AWF - powiedziała Katarzyna Półrola, która w 2011 roku, podczas MP seniorek, razem z Kamilią Hayder zdobyła brąz w sztafecie 4x400 metrów. Po medale w MP juniorek sięgała Sara Marmon, a po czwarte miejsce w tegorocznych przełajowych MP seniorek Maria Słowik.

Po raz pierwszy Bieg Kościuszkowski został zorganizowany w 1977 roku z okazji obchodów 30-lecia PK. Bieg odbywa się na pamiątkę przysięgi Naczelnika na Rynku w 1794 roku.

Jak zwykle przed rozpoczęciem biegu złożono kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę Kościuszki na Rynku Głównym. Uroczyste zakończenie zawodów, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, odbyło się w hali sportowej PK.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska