Prasówka 28.04: top 3 artykuły z wczoraj
Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?
📢 Tak w środku wygląda rezydencja Wojciecha Modesta Amaro. Oranżeria, kaplica i piękny ogród pełen kwiatów [28.04.2025]
Wojciech Modest Amaro jest prawdopodobnie najbardziej znanym polskim restauratorem. Założona przez niego restauracja Atelier Amaro była pierwszą w Polsce, która uzyskała gwiazdkę Michelin. Amaro był również jurorem kulinarnego reality show Top Chef. Jakiś czas temu zrezygnował z dotychczasowego życia, sprzedał swoje restauracje i przeprowadził się na farmę, gdzie m.in. organizuje kolacje, których koszt przekracza 1000 złotych. Zobacz, jak wygląda prywatna farma Wojciecha Modesta Amaro w Dębówce pod Warszawą.
Nie przegap promocji!
📢 Rowerowe święto w Krakowie. Na Velo Huta zaprezentowano jazdę na wysokim poziomie. Prezydent Aleksander Miszalski złożył deklaracje
Setki rowerzystów, muzyka na żywo, kolorowe stroje, cyrkowcy i rodzinny piknik wypełniony atrakcjami. To wszystko odbyło się w ramach imprezy Velo Huty, którą zorganizowano już po raz piąty. Przyjechał na nią na rowerze prezydent Krakowa Aleksander Miszalski i złożył deklaracje dotyczące inwestycji rowerowych.
📢 Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Teraz bacowie mogą już wypasać owce i pucyć oscypki
Sezon wypasu owiec oficjalnie rozpoczęty. W Ludźmierzu odbyło się Wiosenne Święto Bacowskie. Górale odebrali wodę święconą i szczapy drewna, od których zapłonie watra na bacówkach. Stado owiec zostało poświęcone – by tegoroczny sezon wypasu był owocny i bezpieczny.
Prasówka 28.04: pozostałe wydarzenia
Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?
📢 Podkrakowskie perełki, czyli miejsca na wycieczkę 30 minut drogi od Krakowa. Idealne na wypad z dziećmi!
Długie dni i ciepłe weekendy zachęcają do wycieczek i spacerów na świeżym powietrzu. Jedne miejsca są bardziej oblegane przez turystów inne mniej. Jeśli planujesz szybki wypad, ale nie wiesz gdzie? Przedstawiamy miejsca godne uwagi około 30 minut drogi samochodem od Krakowa. To propozycje idealne dla rodzin z dziećmi i nie tylko.
📢 Akcja ratowania byka na Dunajcu pod Tarnowem. Zwierzę pomogli wydostać z rzeki strażacy przy użyciu łodzi
Do niecodziennej akcji zostali zadysponowani strażacy w niedzielę (27 kwietnia). W Niedomicach pod Tarnowem pomagali wydostać byka, który wpadł do Dunajca i nie był w stanie wyjść z wody na brzeg.
📢 Morze tulipanów w Polance Wielkiej. Wśród pięknych kwiatów można zagrać na fortepianie i zrobić sobie piękne zdjęcia
2025 rok jest czwartym z rzędu działalności w Polance Wielkiej koło Oświęcimia tulipanowej polanki. Jej widok zapiera dech w piersiach. To dzieło Magdaleny Górki-Kornaś i jej męża Sławomira.
📢 Sarna utknęła między prętami ogrodzenia. Krakowskie służby ruszyły na ratunek
W niedzielę, 27 kwietnia, o poranku dyżurny krakowskiej Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie dotyczące sarny, która utknęła między prętami ogrodzenia przy ul. Niebieskiej.
📢 Bolid wyścigowy Politechniki Krakowskiej robi furorę na wielkich targach motoryzacyjnych
Zespół PK MechPower reprezentuje Politechnikę Krakowską podczas Poznań Motor Show 2025 - największego wydarzenia motoryzacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzynastu studentów Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej prezentuje bolid elektryczny, z którym ścigali się już w Rumunii i Polsce, a wkrótce ruszają na zawody Formula Student na Węgry i do Chorwacji.
📢 Święto Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Tysiące wiernych bierze udział w uroczystościach religijnych w Sanktuarium w Łagiewnikach
Tysiące wiernych uczestniczy w Święcie Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach w niedzielę, 27 kwietnia. W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Obowiązują również zmiany w organizacji ruchu drogowego.
📢 Koncert Kwiatu Jabłoni w Tauron Arenie Kraków odbył się w dniu żałoby narodowej. To wywołało kontrowersje. Dlaczego nie odwołano imprezy?
Koncert Kwiatu Jabłoni, w sobotę, 26 kwietnia, przyciągnął do krakowskiej Tauron Areny tłumy fanów, którzy świetnie bawili się podczas imprezy. Odbyła się w dniu żałoby narodowej z powodu pogrzebu papieża Franciszka. Informacje o organizacji wydarzenia w hali w Czyżynach wywołały kontrowersje wśród krakowian.
📢 Tragedia na Rysach. Zginęły dwie osoby. Dramatyczny przebieg akcji. Gdy TOPR udzielał pomocy ofierze, spadł drugi turysta
Dramatyczna akcja ratunkowa na Rysach w Tatrach. Gdy ratownicy byli przy pierwszej osobie która spadłą z Rysów, doszło do upadku drugiego turysty niemal w to samo miejsce. Bilans niedzielnych wypadków na najwyższym szczycie polskich Tatr to dwie osoby martwe, a trzy musiały być ewakuowane przy pomocy śmigłowca.
📢 W Krakowie znają i lubią je wszyscy. Tu powstawały balansujące rzeźby z kładki Bernatka. Zaglądamy do pracowni Jerzego Kędziory
- Takie były czasy, że nie udawało mi się robić rzeźb naziemnych, pomyślałem więc, że może na podniebiu będzie łatwiej - mówi o pomyśle na balansujące rzeźby ich twórca, Jerzy "Jotka" Kędziora. Tak powstały m.in. postaci z kładki Bernatka.
📢 Planują wielki budynek w parku im. Szymborskiej w Krakowie. Projekt wywołuje coraz większe kontrowersje
W programie "Kronika" TVP Kraków zaprezentowano wizualizacje budynku, jaki jest planowany w parku im. Wisławy Szymborskiej od strony ul. Karmelickiej. Wielkość zabudowy wywołała kontrowersje wśród mieszkańców.
📢 W oranżerii w Krakowie zobaczymy rośliny z czasów dinozaurów i wodne paprocie w akwariach. Wypijemy tu też kawę
12 maja w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie nastąpi oficjalne otwarcie jego nowego, choć zakorzenionego w historii obiektu. To oranżeria, która odtwarza dawną palmiarnię, istniejącą w krakowskim ogrodzie od XIX wieku przez przeszło 80 lat. Wewnątrz będzie można stanąć oko w oko m.in. z sagowcami, czyli roślinami, których historia sięga milionów lat wstecz i które na Ziemi towarzyszyły dinozaurom. W nowej szklarni mają być organizowane warsztaty edukacyjne, a także hortiterapia, czyli terapia ogrodem. Będzie też można kupić kawę, by wypić ją w zieleni.
📢 Piotr Bałtroczyk i złote czasy Rotundy w Krakowie. "Dziś nie ma już takiego zjawiska, jakim kiedyś była kultura studencka"
Wywiadów nie udziela dziś prawie wcale. Prawie, bo z nami zgodził się porozmawiać. Ale też temat był dla niego wyjątkowy: krakowska Rotunda, słynny studencki klub. W niej Piotr Bałtroczyk, ceniony konferansjer, stand-uper i telewizyjna osobowość, zaczynał i rozwijał swoją karierę. Nie tylko w roli gwiazdy sceny, choć jego swoboda, intelekt i subtelny dowcip pamiętany jest w Krakowie do dzisiaj. W rozmowie z nami wspomina, jak wyglądała praca i imprezowanie 30 lat temu przy ul. Oleandry 1.
📢 Żałoba w Krakowie? Tak wyglądał Rynek Główny w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Jedna wielka impreza
W związku ze śmiercią i uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił sobotę, 26 kwietnia, dniem żałoby narodowej. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak w tym wyjątkowym dniu, po zmroku, będzie wyglądało serce Krakowa, czyli Rynek Główny - zazwyczaj opanowany przez głośny i rozbawiony tłum. Czy ta sobotnia noc - 26 kwietnia 2025 roku - była inna? Zobaczcie sami w naszej galerii zdjęć!
📢 Oceniamy piłkarzy Cracovii za mecz z Motorem Lublin
"Pasy" po dwóch porażkach z rzędu wygrały mecz. Pokonały Motor w Lublinie 1:0 i wróciły na 6. miejsce w tabeli. To był dobry występ podopiecznych trenera Dawida Kroczka. Oceniamy ich w skali 1 - 10. Noty prezentujemy w GALERII
📢 Wędziska, przynęty, pontony. Takich targów dla miłośników wędkarstwa jeszcze w Krakowie nie było
W weekend (26-27 kwietnia) w Krakowie odbywają się Targi Rękodzieła Wędkarskiego Handmade Obsession, gdzie każdy miłośnik wędkarstwa znajdzie coś dla siebie.
📢 Patryk Małecki: Żeby taki klub, jak Wisła Kraków był trzeci rok z rzędu w I lidze, to serce mi się kraje
W sobotę Patryk Małecki zagrał w barwach Avii Świdnik przeciwko rezerwom Wisły Kraków. Avia wygrała 4:1, a my wykorzystaliśmy okazję, żeby porozmawiać z piłkarzem, który swoje największe sukcesy odnosił w klubie z ul. Reymonta.
📢 Pożar w Energylandii. W płomieniach stanął punkt gastronomiczny. Strażacy szybko opanowali sytuację
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Energylandii doszło do pożaru. Ogień objął pokrycie dachu jednego z punktów gastronomicznych w parku. Strażacy z JRG Oświęcim i OSP Zator szybko opanowali sytuację. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
📢 Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości
Kibice Cracovii pojechali specjalnym pociągiem do Lublina i wypełnili sektor przeznaczony dla siebie. Kilkuset fanów wspierało dopingiem "Pasy". To był udany wyjazd. Cracovia odniosła 8 zwycięstwo w 15 meczu na wyjeździe (dla porównania u siebie tylko 4).
📢 Kwiat Jabłoni w Krakowie. Tłumy fanów przybyły do Tauron Areny na koncert w ramach trasy Turnus Tour
Kwiat Jabłoni, jeden z najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia, w sobotę 26 kwietnia, zaprezentował się krakowskiej publiczności podczas koncertu w Tauron Arenie. Występ Kasi i Jacka Sienkiewiczów przyciągnął do krakowskiej hali widowiskowo-sportowej tłumy fanów.
📢 Symfonia Miłosierdzia w Krakowie. Edyta Górniak, Roxie Węgiel i inne gwiazdy wzięły udział w koncercie oraz spotkaniu modlitewnym
W dniu pożegnania Ojca Świętego Franciszka, 26 kwietnia w Krakowie wybrzmiała Symfonia Miłosierdzia – dziękczynienie modlitewne za Jego pontyfikat i wspólne błaganie o pokój na świecie.
📢 W Wiśle Kraków mogą już myśleć tylko o barażach. Wnioski po meczu w Niecieczy
Remisem 2:2 skończyło się starcie małopolskich I-ligowców Bruk-Betu Termaliki i Wisły Kraków. Choć gospodarzem tej konfrontacji były „Słonie”, to jednak ekipa Marcina Brosza ma po tym wyniku zdecydowanie więcej powodów do zadowolenia niż piłkarze z Krakowa.
📢 Protestowali przeciwko targom łowieckim w Krakowie. "Nie zgadzamy się na promocję zabijania zwierząt jako rozrywki"
W Krakowie odbywają się Targi Hunt Expo, skierowane do osób zainteresowanych łowiectwem, leśnictwem, survivalem oraz strzelectwem sportowym. W sobotę, 26 kwietnia przeciwnicy myślistwa zorganizowali protest przed wejściem na targi. Mieli ze sobą wiele transparentów.
📢 Całoroczny taras widokowy, wodny plac zabaw i strefa wspinacza na zboczach Góry Parkowej. Atrakcje w Krynicy czekają na wielkie otwarcie
Całoroczny taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, wodny plac zabaw oraz kawiarnia to nowe atrakcje, które powstały na zboczu Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju. Już w maju zostanie otwarta część z nich. Czy staną się hitem tegorocznych atrakcji?
📢 Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Bartosz Ryt nowym prezesem MZPN po wyborach na zamku w Niepołomicach. Znamy też nowy zarząd
W Małopolskim Związku Piłki Nożnej wybrano nowego prezesa. Do głosowania uprawnionych było 114 delegatów (głosowało 113 osób) wyłonionych przez kluby szczebla centralnego oraz Podokręgi. Podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego odbywającego się na zamku w Niepołomicach głosowanie wygrał Bartosz Ryt – 73 głosy, przed dotychczasowym prezesem Ryszardem Kołtunem – 33 i Adamem Kokoszką – 7.
📢 Zakopianka, czyli góralskie pole bitwy. Walka z drogowcami toczyła się o nią od lat. Czasami było ostro. Jak będzie teraz?
Zakopianka – z jednej strony „droga życia” dla górali, z drugiej – dla wielu - odwieczna walka. Bój o modernizację tej drogi toczy się od dziesiątek lat. Bywały ostre protesty, z blokowaniem koparek, przejazdu drogą, interwencjami policji. Były groźby użycia wideł – byle tylko oddalić wizję budowy drogi w formie, jaka nie odpowiadała góralom. Ci stanowczo walczyli o swoje. Niektórzy z nich do dziś nie złożyli broni. I teraz, gdy znów drogowcy chcą remontować zakopiankę, górale zwierają szyki i budzą się do walki o swoje.
📢 Bocianie gniazdo z najpiękniejszym widokiem na świecie. Na stacji paliw, w Małopolsce!
Chcielibyście budzić się codziennie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry? Lub zasypiać z widokiem słońca zachodzącego nad polskimi górami? Takie luksusy ma para bocianów, która uwiła swoje gniazdo w wyjątkowym miejscu - na pylonie stacji paliw zlokalizowanej na obrzeżach Nowego Targu. Z pylonu rozpościera się niezwykła panorama, której bocianom można tylko pozazdrościć. Zobaczcie sami na fotografiach Pawła Kosa!
📢 Poranna kawa i impreza urodzinowa w Centrum Muzyki w Cichym Kąciku w Krakowie. Obiekt ma być wykorzystywany przez cały tydzień
Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Obecnie prace obejmują aranżację wnętrz. Są już plany, jak ten nowy obiekt na mapie Krakowa będzie wykorzystywany. To ma być nie tylko miejsce koncertów. Założenie jest takie, by nowoczesny gmach żył przez cały tydzień od rana do wieczora i służył mieszkańcom.
📢 Mariusz Jop: Nie tylko na boisku rywale starali się nam utrudniać pracę
Gdyby ktoś nie wiedział do końca, jaki był wynik meczu Bruk-Betu Termaliki Nieciecza z Wisłą Kraków, pomyślałby, że gości przegrali, a nie zremisowali 2:2. Taki wniosek można by było wysnuć po pomeczowej konferencji prasowej, na której trener „Białej Gwiazdy” Mariusz Jop był wyraźnie niezadowolony, a opiekun gospodarzy Marcin Brosz. podchodził z większym szacunkiem do tego remisu.
📢 Południowa obwodnica Nowego Targu. Rozpoczynają się konsultacje społeczne. Każdy może wyrazić swoje zdanie
Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. kontrowersyjnej drogi – południowej obwodnicy Nowego Targu. Mieszkańcy mają czas na wniesienie swoich uwag do 19 maja. Droga ta od miesięcy budzi skrajne emocji. Spora część mieszkańców Nowego Targu chce drogi, ale nie w proponowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebiegu.
📢 Hunt Expo znów w Krakowie. Trzydniowe targi łowieckie znów przyciągają tłumy. Organizacje prozwierzęce protestują
To już 4. raz gdy w Krakowie są organizowane Targi HUNT EXPO. W tym roku odbywają się one w dniach 25-27 kwietnia. Na gości czeka ogrom różnorodnych atrakcji, m. in. debaty na aktualne tematy z udziałem przedstawicieli instytucji związanych z przyrodą, a także stanowiska ze sprzętem obozowym i bushcraftowym, pojazdy terenowe, elektronika i sprzęty przydatne w lesie, broń i amunicja, akcesoria dla psów i wiele innych. Jeszcze przed rozpoczęciem targów łowieckich Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wystosowało apel sprzeciwu: - Nie dla Targów Łowiectwa! Zapowiedziano też protest.
📢 Jak będzie wyglądać wejście do centralnej stacji metra w Krakowie przy Dworcu Głównym? Jest konkurs na projekt
Kraków wspólnie z Politechniką Krakowską organizuje konkurs dla studentów na opracowanie koncepcji architektonicznej wejścia do planowanej stacji metra „Dworzec Główny”, która ma powstać na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prace studentów Politechniki zostaną wykorzystane w działaniach komunikacyjnych miasta. Planowana jest także wystawa prac.
📢 Szukają sponsora dla stadionu Wisły w Krakowie. Miasto ogłosi konkurs. Czy w nazwie obiektu pojawi się gigant ze świata biznesu?
Władze Krakowa, we współudziale z Wisłą Kraków, zamierzają znaleźć sponsora tytularnego dla Stadionu Miejskiego im. H. Reymana, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze "Białej Gwiazdy". Na najbliższy wtorek, 29 kwietnia, zaplanowano konferencję w tej sprawie.
📢 TOP 10 najpiękniejszych zamków w Małopolsce. Idealne miejsca na rodzinne wycieczki. Te miejsca zachwycają nie tylko na wiosnę!
Szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę lub szybki wypad za miasto? Przedstawiamy TOP 10 najpiękniejszych i najciekawszych zamków w Małopolsce. Tu warto się wybrać nie tylko na wiosnę, choć o tej porze roku, gdy przyroda budzi się do życia, wiele z tych miejsc wygląda wyjątkowo pięknie! Śmiało można powiedzieć, że małopolska zamkami i warowniami stoi. Kliknijcie w galerię zdjęć i zobaczcie polecane zamki, które warto odwiedzić w Małopolsce.
📢 Koniec off-roadowej samowolki pod Giewontem. Zakopane mówi „dość” quadowemu bezprawiu. Nowe przepisy: jazda tylko po swoim
Miasto Zakopane rozpoczyna procedurę zmiany przepisów dotyczących Parku Kulturowego Kotliny Zakopiańskiej. Nowe regulacje mają ukrócić nielegalne rajdy quadami, motocyklami crossowymi i innymi pojazdami typu off-road oraz skuterami śnieżnymi po prywatnych działkach i terenach zielonych. Właściciele działek wreszcie doczekali się realnej pomocy od samorządów.
📢 Jorcait Chasydów zakończony. Taki Nowy Sącz to niecodzienny widok
W ostatnich dniach Nowy Sącz wyglądał zupełnie inaczej niż na co dzień. Większość przechodniów w centrum miasta stanowili Chasydzi, którzy przybyli tutaj na ważne dla siebie uroczystości. Na ulicach dominował więc czarny kolor, słychać było śpiew i modlitwy, a okolice Synagogi oraz cmentarz przy ul. Rybackiej odwiedził tłumy. Jorcait dobiegł końca, ale uwieczniony został na zdjęciach. Taki Nowy Sącz to zdecydowanie wyjątkowy widok.
📢 Nowa atrakcja w Krynicy-Zdroju pięć metrów nad ziemią będzie hitem tego lata? Na Jaworzynie Krynickiej powstał park linowy w chmurach
Nowa atrakcja w Krynicy-Zdroju. Jaworzyna Krynicka na rozpoczęcie sezonu letniego już w weekend majowy przygotowała dla najmłodszych - Krainę Rysia, czyli najwyżej położony park liniowy w regionie. Trasa ma 250 m i jest zawieszona aż 5 metrów nad ziemią. Ale cały park zabezpieczony jest siatkami. Otwarcie już pierwszego maja.
📢 Dwa tygodnie do armagedonu w Krakowie. Remont mostu przez Wisłę sparaliżuje miasto
Przebudowa mostu Grunwaldzkiego na pewno rozpocznie się w sobotę 10 maja – poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Od tego dnia kluczowa przeprawa będzie zamknięta dla samochodów i komunikacji publicznej. Most pozostanie natomiast dostępny dla pieszych i rowerzystów, ma tak być przez cały czas trwania prac, których finał wyznaczono w lutym/marcu 2026 roku. Utrudnienia w ruchu będą wręcz gigantyczne.
📢 Matura 2025. Harmonogram egzaminów - kiedy się odbędą? Ile procent należy uzyskać, aby zdać?
Matura 2025. Tegoroczne egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Matury rozpoczną się już po weekendzie majowym - 5 maja i trwać będą aż do 24 maja. Wszyscy piszący zobowiązani są do podejścia do trzech egzaminów pisemnych oraz dwóch ustnych na poziomie podstawowym. Zobacz, kiedy odbędą się poszczególne egzaminy maturalne 2025.
📢 Taki jest plan na przebudowę zakopianki Nowy Targ - Szaflary. Chcą postawić tam 40-metrowe przejście dla... zwierząt
Dodatkowy pas ruchu między Szaflarami, a ulicą Szaflarską, dodatkowy pas ruchu przez całe Szaflary, likwidacja zjazdów z drogi krajowej, ekrany akustyczne, chodniki i ciągi pieszo jezdne. A także… szerokie na 40 metrów przejście dla zwierząt nad zakopianką. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała pierwszą koncepcję przebudowy drogi krajowej między Nowym Targiem a Szaflarami. Nie wszystkim przypadły do gustu pomysły. – To bubel – ocenił Wiesław Szymankiewicz, właściciel stacji paliw przy zakopiance.
📢 Burze w powiecie krakowskim. Pożar od pioruna i ogromne płomienie. Zapaliły się tuje oraz samochody
Podczas czwartkowej burzy w powiecie krakowskim doszło do groźnego zdarzenia. W Radziszowie w gminie Skawina miał miejsce pożar od uderzenia pioruna. Były ogromne płomienie. Natomiast burze przyniosły podtopienia pojedynczych domów i posesji m.in. w gminie Jerzmanowice Przeginia były podtopienia w Gotkowicach i Przegini. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych podwórek i udrożniali przepusty w przydrożnych rowach, robili przekopy, a drogi czyścili z błota.
📢 Rozpoczął się sezon na oscypki. Pierwsi bacowie już pucą oscypki. Ile w tym sezonie zapłacimy za góralski ser?
Są już pierwsze tegoroczne oscypki! Bacowie już wyszli z owcami na hale i rozpoczęły produkcję góralskiego przysmaku. A cena? Jakoś nie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku. – U nas na bacówce sprzedajemy za 60 zł dużego, prawdziwego oscypka – mówi Marian Barnaś, baca z Polany Szymoszkowej w Zakopanem.
📢 Z tarasu domu prosto do jeziora? Mieszkańcy domów w Bolesławiu z niepokojem patrzą, jak przybywa wody w zalewisku
20 istniejących domów w Bolesławiu (pow. olkuski) - czy mieszkańcy go chcą czy nie - niedługo będzie tuż nad jeziorem. Jak to możliwe? Od września ubiegłego roku tworzy się tam zalewisko, które zajmuje coraz większy obszar. Już teraz dochodzi do granic posesji, które są położne na dość wysokiej skarpie. Woda ma tam podnieść się jeszcze o ok. 3-4 metry. - Jeżeli tak się stanie, z tarasu będę łowił ryby - ponuro żartuje Michał Chojnowski.
📢 Największy w Europie park ruchomych dinozaurów otwiera swoje bramy. Nowe atrakcje czekają na turystów
Park Rozrywki Zatorland w Zatorze w najbliższy weekend zainauguruje nowy sezon, który obfitować będzie w nowe atrakcje i dobrze znane propozycje. Od 25 kwietnia najmłodsi, ale także dorośli goście, będą mogli cieszyć się rozrywką, która łączy naukę, aktywność fizyczną, dobrą zabawę i kontakt z naturą. To wszystko w miejscu, gdzie jak podkreśla dyrektor Ewa Chwierut: "Każde dziecko może być sobą".
📢 Jedyna taka wioska w Polsce. Z Krakowa dojedziesz tu w godzinę. Ponad 200 mieszkańców, cudowne źródełko i "król" Madagaskaru
Jest taka miejscowość w Polsce, która jest absolutnie unikatowa. Unikatowa, bo jedyna w naszym kraju i jedna z trzech na świecie. Mowa o niewielkiej, małopolskiej wsi o znamiennej nazwie Wielkanoc.
📢 "Wzgórze Korala" nad miejscowością Dąbrowa. To tutaj wybudował swoje wille właściciel lodowego imperium z Nowego Sącza
Nad miejscowością Dąbrowa koło Nowego Sącza króluje "wzgórze Korala". Tak nazwali je sądeczanie. To miejsce na lokalizację swoich willi przed laty wybrał właściciel lodowego imperium z Nowego Sącza. Zdecydowanie jest lokalnym patriotą, bo mimo posiadanej fortuny na którą ciężko pracuje od ponad 45 lat nie zdecydował się opuścić Sądecczyzny. Wille są piękne, a spostrzegawczy mieszkańcy zauważyli nawet, że około 2 km droga dojazdowa jest podgrzewana - nigdy nie ma tam śniegu. Choć miejsce widoczne jest z głównej trasy, owiane jest tajemnicą.
📢 Formuła spowiedzi świętej. Przygotowanie i formułka spowiedzi. Jak należy się spowiadać? 19.04.2025
Jak i kiedy trzeba się spowiadać? Jak brzmi formuła spowiedzi? Tekst spowiedzi jest naprawdę łatwy do zapamiętania. Sprawdź!
📢 Te pary z "Sanatorium miłości" są nadal razem! Połączyło ich randkowe show dla seniorów, ale nie wszyscy znaleźli tam prawdziwą miłość
"Sanatorium miłość" od lat wzbudza duże emocje. Wkrótce poznamy uczestników już 7. edycji randkowego show dla seniorów. Poprzednie edycje połączyły kilka par. W poprzedniej edycji kręconej w Krynicy-Zdroju nikomu nie udało się znaleźć miłości, ale głośny ślub Iwony i Gerarda, zaręczyny Anny z Rytra i Zbigniewa znad morza czy związek Urszuli Flisek i Andrzeja Sikorskiego to doskonałe przykłady na to, że w "Sanatorium miłości" dla seniorów da się znaleźć drugą połówkę.
ZOBACZ KONIECZNIE
