
4. Nagrywaj audio. Nie tylko wykłady
Zaprzyjaźnij się z dyktafonem. Dlaczego?
Nagrywanie wykładów czy rozmów możesz stosować tylko za zgodą wykładowcy, czy innej osoby, której wypowiedź chcesz zapisać. Jeśli się zgodzą, masz pod ręką wyjaśnienia zagadnień, odpowiedzi na pytania z najlepszego źródła.
Dyktafon wykorzystasz także ucząc się języków obcych (nagrywaj swoje wypowiedzi, odsłuchuj i wyłapuj błędy), a także podczas wspólnej nauki do sesji np. z przyjacielem. Zadawajcie sobie pytania i nagrywajcie odpowiedzi.
Życie studenta jest pełne akcji! Wykłady, okienka, dodatkowa praca, dojazd na uczelnię, przyjaciele, rozrywka…nie zgub się w chaosie obowiązków i zadań, których w szkole średniej nie znałeś dobrze zarządzając sobą w czasie. Nagrywanie może się przydać i w tym obszarze. Przypomniało ci się, że masz coś oddać, pożyczyć, za coś zapłacić? Znalazłeś rozwiązanie problemu, nad którym pracujecie w grupie? Wpadła ci do głowy myśl, warta rozwinięcia podczas kolokwium? Nagraj się! Zajmie to mniej czasu i uwagi niż notowanie, a masz pewność, że nie zapomnisz o ważnych sprawach.

5. Sen. Bądź tym studentem, który go docenia
Poczucie obowiązku korzystania z życia i uczestniczenia we wszystkim, od dodatkowych projektów, koła studenckiego, przez wolontariat po koncerty i imprezy, a przy tym lęk, że coś możesz nas ominąć bywa często spotykane u młodych ludzi. Szczególnie u tych, którzy wyjeżdżają z rodzinnego domu do innego miasta, zazwyczaj większego z bardziej atrakcyjną ofertą atrakcji i możliwości.
Poza spotkaniami, które przybliżają cię do wyznaczonych celów oraz aktywnościami, które planujesz z ludźmi, na których ci zależy na prawdę nic więcej nie jest aż tak ważne, żeby regularnie się nie wysypiać.
Kolejnym powodem wyczerpania studentów i braku snu, a przy tym szybkiego uzależnienia się od kawy czy energetyków jest nauka na ostatnią chwilę. Znacie te nie przespane noce przed sesją? Aby tego uniknąć, warto popracować nad planowaniem i organizacją, o której wspominaliśmy na początku.

6. Aktywność fizyczna przyda się, gdy…
...zaśpisz na kolokwium i będziesz musiał pokonać dystans od akademika do uczelni szybciej niż zakładają to prawa fizyki. A tak poważnie, ruch i ćwiczenia – podobnie jak higiena snu – to pozytywny nawyk, który im szybciej wyrobisz, tym lepiej! Zostanie z tobą na całe życie, a efekty, jakie przynosi (m.in. szybsza regeneracja, dotlenienie mózgu, duża ilość energii) sprzyjają efektywnej nauce i spełnianiu marzeń!

7. Praktykuj naukę bez telefonu, kiedy...
...to tylko możliwe! Masz czas, przestrzeń i materiały? Odłóż telefon do szuflady, a najlepiej włącz tryb samolotowy i na chwilę zapomnij, że możesz korzystać z jakichkolwiek innych narzędzi niż notatki i książki, które masz przed sobą. Dlaczego?
Po pierwsze zaoszczędzisz czas nie zerkając na rozpraszacze. Po drugie przyzwyczajasz siebie do zdrowego nawyku, a także innych do szanowania twoich planów i priorytetów. Pokazujesz, że masz swoje złote godziny, z których można cię wyrwać tylko w nagłych i pilnych przypadkach. I po trzecie uczysz się szybciej i skuteczniej, osiągając zaplanowany efekt.