
7 porad dla studenta. Studenckie życie
Jak studiować, aby się nie stresować? Poznaj przydatne nawyki i zasady

1. Planuj i organizuj swoje studenckie życie każdego dnia!
Nie, nie dasz rady wszystkiego zapamiętać, a ilość obowiązków z czasem może cię przytłoczyć. To brak organizacji i ustalenia priorytetów jest częstą przyczyną stresu i niedociągnięć studentów czy to na uczelni, czy w życiu prywatnych. Na coś zawsze zabraknie sił lub czasu.
Chyba że to dobrze zaplanujemy! Co będzie potrzebne? Na początek kartka i długopis, notes lub notatnik w telefonie.
Jak to zrobić? Zapisuj wszystko, co nowego przyjdzie ci do głowy: znaleźć tłumacza, zgrać projekt, odebrać książki od kolegi, złożyć dokumenty w dziekanacie, kupić jabłka, zadzwonić do babci z życzeniami...po prostu wszystko, co przychodzi do głowy!
Wieczorem każdego dnia usiądź ze swoją listą zadań, weź planer lub odpal kalendarz w telefonie i po kolei wybierz dla każdej czynności dwa terminy: czas rozpoczęcia zadania oraz termin końcowy, czyli deadline!
W obu przypadkach ustaw przypomnienie w telefonie. Przekonaj się, jak dobrze się śpi, wiedząc, że każde zadanie zostało w jakiś sposób przemyślane i uporządkowane w kolejnych dniach :)
Z czasem możesz wprowadzić rutynę do powtarzalnych czynności i zawsze będziesz wiedzieć, że w czwartki o 16 nie możesz umówić się na kino, bo udzielasz korepetycji itp.

2. Studiuj bez stresu robiąc własne notatki!
Uczęszczanie na zajęcia jest ważne, aby nie musieć się prosić o notatki!
Istnieje związek między frekwencją na zajęciach a ocenami. Nasz mózg potrafi sporo zapamiętać z bieżącego materiału, szczególnie jeśli uczestniczymy w zajęciach aktywnie poprzez dyskusję, czy w końcu robienie dobrych notatek, jak np. mapy myśli.
Własne notatki będą jednym z najlepszych narzędzi do nauki. Nauczyciele akademiccy często opierają swoje egzaminy i zaliczenia na materiale omawianym na zajęciach.

3. Dbaj o fundusze
Ekstra kasa za naukę? Stypendium i korepetycje
Wykorzystaj swoją wiedzę i zarabiaj na korepetycjach. Dziś nie musisz myśleć o kosztach dojazdu do ucznia. Mnóstwo dzieciaków z podstawówki lub szkoły średniej poszukuje korepetytora do wyjaśnienia konkretnego zagadnienia, lub przygotowania ich do matury online.
Zarobisz pozyskując doświadczenie w pracy z drugim człowiekiem, a przede wszystkim będziesz mógł dopasować swój grafik pracy do studiów. To świetne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy chcą pracować w niepełnym wymiarze godzin i studiują dziennie.
Sprawdź też warunki stypendium socjalnego oraz za wyniki w nauce. Informacje znajdziesz w dziekanacie. Może droga do dodatkowego zastrzyku gotówki nie jest taka trudna?