Abonament RTV 2021. Będzie podwyżka. Sprawdź, kto jest ZWOLNIONY Z OPŁATY. "Nie mogę zapłacić za korzystanie z mediów, których nie słucham"

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Nowe stawki abonamentu RTV. Komu przysługują zniżki, a kto otrzyma karę?
Nowe stawki abonamentu RTV. Komu przysługują zniżki, a kto otrzyma karę? Fot. Pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Opłaty za abonament RTV od wielu lat są tematem budzącym wiele kontrowersji. W Polsce opłaca go niecałe 30 procent użytkowników. Dyskusja na ten temat wybuchła na nowo, gdy kilka dni temu były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, stwierdził, że nie zamierza opłacać mediów publicznych. Dodatkowo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła od stycznia 2021 roku zwiększyć opłaty za używanie odbiorników radiowych i radiowo-telewizyjnych. Poniżej wyjaśniamy, o ile dokładnie wzrosną stawki i kto będzie mógł zostać zwolniony z opłat.

Każdy kto ma radio lub telewizor powinien płacić abonament RTV

Abonament RTV to opłata, którą musi ponieść każdy, kto używa odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Ma ona na celu umożliwienie realizacji misji publicznej telewizji i radia. Jednak w Polsce abonament RTV opłacała niecałe 30 proc. mieszkańców.

Warto podkreślić, że obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej następuje już pierwszego dnia miesiąca po dokonaniu rejestracji odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego.

Abonament RTV 2021. Stawki podniesione o niecałe 3 zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła na swojej stronie nowe stawki za abonament RTV w 2021 roku. Od stycznia miesięczna stawka abonamentu będzie wyglądała następująco:
za posiadanie odbiornika radiowego - 7,50 zł zamiast 7 zł.
za posiadanie telewizora lub radia i telewizora - 24,50 zł zamiast 22,70 zł

Przy płatnościach z góry za okres większy niż miesiąc można otrzymać zniżki

Według informacji podanej przez KRRiT, zniżki dla osób, które postanowią zapłacić z góry za okres większy niż miesiąc zostaną nadal utrzymane.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego w 2021 roku:

 • za jeden miesiąc - 7,50 zł
 • za dwa miesiące - 14,60 zł
 • za trzy miesiące - 21,60 zł
 • za sześć miesięcy - 42,80 zł
 • za rok - 81,00 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego w 2021 roku:

 • za jeden miesiąc - 24,50 zł
 • za dwa miesiące - 47,50 zł
 • za trzy miesiące - 70,60 zł
 • za sześć miesięcy - 139,70 zł
 • za rok - 264,60 zł

Jeśli jednak wybierzemy formę płatności comiesięcznej, to opłatę za korzystanie z radia lub telewizji należy uiścić z góry - maksymalnie do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Abonament RTV 2021. Zniżki m.in. dla seniorów

Przewiduje się także dodatkowe zniżki i całkowite zwolnienia z opłat za abonament RTV. Zwolnione mogą zostać:

 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia
 • osoby, które ukończyły 75 rok życia
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi

Aby zostać całkowicie zwolnionym z opłat abonamentowych należy złożyć w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz odpowiednie oświadczenie, możliwe do pobrania na stronie Poczty Polskiej.

Dodatkowo, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na specjalny wniosek dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych. Warunkiem są wyjątkowe sytuacje, względy społeczne lub przypadki losowe. Wówczas taki wniosek należy złożyć osobiście w Kancelarii Biura KRRiT, poprzez platformę ePUAP2 lub wysłać pocztą na adres KRRiT.

Rejestracja odbiorników RTV możliwa do 14 dni od zakupu

Rejestracji odbiorników radiowych i radiowo-telewizyjncyh należy dokonać w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA) lub internetowo poprzez Centrum Obsługi Finansowej PP SA, w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Kontrola rejestracji odbiorników. Kary w wysokości trzydziestokrotnej miesięcznej opłaty abonamentowej

Na stronie Poczty Polskiej czytamy -

kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Jednak, co ciekawe - osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli, ale nie musi tego robić. Tak więc nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do domu.

Warto to zaznaczyć, ponieważ w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości trzydziestokrotnej miesięcznej opłaty abonamentowej, obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Radosław Sikorski - nie mogę zapłacić za korzystanie z mediów

O karach za nieopłacenie abonamentu RTV stało się głośno kilka dni temu za sprawą byłego ministra spraw zagranicznych i europosła PO Radosława Sikorskiego. Jak poinformował na Twitterze, dostał wezwanie do uiszczenia niemal 900 zł z tytułu zaległego, niezapłaconego abonamentu RTV. Jednak nie zamierza płacić.

- Nie mogę zapłacić za korzystanie z mediów, których nie słucham ani nie oglądam, gdyż nie pozwala mi na to klauzula sumienia. (...) Dawne media publiczne zostały zawłaszczone przez klakierów jednej partii politycznej i służą utrzymaniu tej partii przy władzy, a nie misji, do której zostały powołane - napisał Sikorski.

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie