
Podczas mszy roratnich zebrani trzymają w dłoniach lampiony, symbolizujące oczekiwanie na nadejście Jezusa.

Lampion
Lampion to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na jego przyjście.

Wieniec adwentowy
Wieniec adwentowy, w formie okręgu, wykonywany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę:
-I świeca oznacza pokój,
-II świeca jest świecą wiary,
-III świeca symbolizuje miłość,
-IV świeca to nadzieja.
Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące:
-zielone gałązki – życie,
-świece – światło,
-forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.

Kalendarz adwentowy
Specjalny kalendarz służący do odliczania (zwykle) pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. To jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Współczesny komercyjny kalendarz adwentowy może mieć charakter religijny lub świecki. Niektóre kalendarze były drukowane z liczbą dni do odliczania dopasowaną do dni adwentu przypadającego w danym roku i stąd wzięła się jego nazwa.