Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agropromocja czyli rolniczy magnes regionu

Stanisław Śmierciak
Bożena i Krzysztof Pociechowie ze wsi Skrzętla w gminie Łososina Dolna zajęli drugie miejsce w kategorii gospodarstw ekologicznych. Po odbiór nagrody przybyli z dziećmi Natalką i Rafałem
Bożena i Krzysztof Pociechowie ze wsi Skrzętla w gminie Łososina Dolna zajęli drugie miejsce w kategorii gospodarstw ekologicznych. Po odbiór nagrody przybyli z dziećmi Natalką i Rafałem Stanisław Śmierciak
400 wystawców i 50 tys. gości na Agropromocji, największej imprezie rolniczej na Sądecczyźnie. Oklaskiwali najlepszych rolników, degustowali regionalne dania, kupowali owoce i sadzonki. Z siatkami wypełnionymi lokalnymi przysmakami wracali do domów goście Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agropromocja. Impreza zapoczątkowana 25 lat temu przyciąga tłumy smakoszy, rolników i hodowców zwierząt, a także miłośników ogrodnictwa. Dobre, bo lokalne

Wójt Nawojowej Stanisław Kiełbasa przypomina, że gdy organizowano pierwszą wystawę, pojawiały się głosy, że wieś nie tylko na tym nie skorzysta, ale wręcz straci. Obawiano się bałaganu i śmieci, które zostawią po sobie goście. - Szybko się okazało, że Agropromocja zrobiła Nawojowej niesamowitą reklamę w całej Polsce - cieszy się Stanisław Kiełbasa.

Po miody, lokalne wina, wędliny, a także owoce i warzywa zjechali smakosze z całego regionu. Szukali tego, czego nie ma w marketach pełnych importowanej żywności. - Kupiłam śliwki węgierki i gruszki z sadów rosnących na Sądecczyźnie - mówi Małgorzata Turska z Krynicy-Zdroju i pokazuje siatki wypełnione pachnącymi owocami. - Wierzę  że są lepsze od tych ze sklepowych półek. Dlatego co roku przyjeżdżam na Agropromocję i robię porządne zakupy.

W Nawojowej bano się ton śmieci, a zyskano najlepszą z możliwych promocję wsi

Goście mogli nie tylko kupić znakomite produkty, ale też poznać ludzi, którzy je wytworzyli. Oklaskiwali nagrodzonych właścicieli najlepszych firm z branży rolniczej, ludzi prowadzących gospodarstwa agroturystyczne i najlepszych rolników Małopolski, zakwalifikowanych do Krajowego Finału Konkursu "Agroliga 2015".  Pierwsze miejsce i tytuł mistrza Małopolski w kategorii rolnik zdobył Andrzej Kocoń z Łososiny Dolnej. Od 30 lat prowadzi gospodarstwo ogrodnicze, specjalizujące się w produkcji pomidorów i ogórków. W szklarniach, zajmujących powierzchnię 1,9 ha rośnie 50 tys. roślin. Całością steruje system komputerowy, który precyzyjnie doprowadza wodę i nawozy do każdej z nich. - Ten system działa jak kroplówka dla człowieka - mówi Andrzej Kocoń. - Daje produkty o wyjątkowych walorach smakowych, które doceniają konsumenci.

Co roku ze szklarni rolnika z Łososiny Dolnej wyjeżdża tysiąc ton pomidorów i ogórków. Trafiają do sieci dużych hipermarketów i szybko schodzą z półek. - Przez te lata handel się bardzo zmienił - zauważa Andrzej Kocoń. - Kiedyś sam rozwoziłem warzywa do sklepów, jeździłem na giełdy. Dziś zabierają je wielkie sieci marketów. Ale klient jest ten sam. Wymaga jakości i szukawciąż nowych smaków. 

Jurorzy podkreślili, że w gospodarstwie Andrzeja Koconia nowoczesność spotyka się z tradycją i szacunkiem do natury. Rolnik hoduje trzmiele, które zapylają rośliny, gwarantując dobry zbiór. Zatrudnia 10 osób. Angażuje się też w życie lokalnej społeczności. Sponsoruje drużynę piłkarską i promuje kursy pilotażu szybowców. 

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska