Prezentacje firm, loty widokowe i degustacje
Małopolskie Święto Warzyw organizowane już od 14 lat, na stałe wpisało się w kalendarz imprez gminnych i wojewódzkich. W niedzielę 1 września tego roku świętowanie rozpocznie się już o godz. 9. Wówczas odbędą się prezentacje firm i specjalistyczne porady z branży warzywniczo-ogrodniczej. Wśród atrakcji będą również: loty widokowe, wesołe miasteczko i animacje dla dzieci oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Oficjalna część uroczystości rozpocznie się o godz. 13 mszą świętą w kościele w Pobiedniku Małym. Pozostałe części imprezy zaplanowano na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Przed scenę przybędzie korowód z tegorocznymi plonami i koszami warzyw, któremu przygrywać będzie orkiestra Hejnał z Igołomi. Oficjalne otwarcie uroczystości zaplanowano na godz. 15. Wówczas głos zabierze wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Barbara Gładysz oraz zaproszeni goście. Następnie przyjdzie czas na docenienie liderów produkcji rolnej.
- Tradycją Małopolskiego Święta Warzyw jest to, że każdego roku z terenu gminy wybierani są najlepsi rolnicy, producenci, których Marszałek Województwa Małopolskiego honoruje tytułami Liderów Produkcji Warzyw. Tytuł ten nadawany jest w uznaniu pracy i trudu wszystkich rolników, którzy produkują warzywa na rynki krajowe i zagraniczne - podkreślają organizatorzy święta.
Liderzy produkcji warzyw z Tropiszowa
Tegorocznymi liderami święta zostali Żaneta Paluch i Łukasz Łoboda, producenci warzyw z Tropiszowa, jednej z miejscowości w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.
Żaneta Paluch z mężem Danielem od 10 lat prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 11 ha. Państwo Paluchowie mają troje dzieci: dwóch synów Rafała i Dominika, którzy pomagają w pracach na gospodarstwie, oraz 4-letnią Kornelia, która swoim uśmiechem dodaje siły zapracowanym rodzicom. Produkcja warzyw w gospodarstwie prowadzona jest w cyklu całorocznym, począwszy od upraw wczesną wiosną spod przykrycia agrowłókniny, po uprawy gruntowe do późnej jesieni. W gospodarstwie produkowane są kwiaty rabatowe, balkonowe oraz warzywa: kalafior i kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska. Państwo Paluch stawiają przede wszystkim na rozwój i unowocześnienie gospodarstwa, pozyskując fundusze unijne.
Łukasz Łoboda z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 9,5 ha. Dotychczas państwo Łobodowie doczekali się dwóch córek. Lena ma 10 lat, a Nikola 7. Obie dziewczynki chętnie pomagają rodzicom w pracach na gospodarstwie. W tym miejscu produkcja również odbywa się cały rok - od upraw pod przykryciami płaskimi, po uprawy gruntowe do późnej jesieni. Łobodowie specjalizują się w produkcji kalafiora i kapusty białej. Od samego początku gospodarze stawiali na rozwój i unowocześnienie swojej produkcji, pozyskiwali fundusze unijne na zakup ciągnika i maszyn, ale zainwestowali także w rozwój zielonej energii montując panele fotowoltaiczne z magazynami energii.
Wsparcie i patronat nad świętem warzyw
Doroczne wydarzenie w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce honorowym patronatem objął: minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Elżbieta Burtan, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Józef Rysak, a patronat medialny sprawuje m.in: Dziennik Polski.
Wśród atrakcji będą także pokazy lotnicze prowadzone przez Aeroklub Krakowski oraz koncerty zespołu COMORRA Respect To Maanam, zespołu PECTUS i zespołu MAMY TO.
Dożynkowe świętowanie pod Krakowem. To czas na radość, podzi...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
