https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozpoczęła 27. rok akademicki. Na sądeckiej uczelni studiuje ponad 3 tysiące osób

Alicja Fałek
W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu nowy rok akademicki rozpoczęło ponad 3 tysiące studentów
W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu nowy rok akademicki rozpoczęło ponad 3 tysiące studentów ANS Nowy Sącz
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu w piątek 11 października zainaugurowała 27. rok akademicki. W uroczystościach wzięli udział odziani w togi wykładowcy, a także przedstawiciele wszystkich z 30 kierunków, na których kształci się młodzież. Wybrzmiało Gaudeamus Igitur oraz Gaude Mater Polonia, były medale i wyróżnienia, a o przyszłości uczelni mówił jej rektor.

Ponad 3000 studentów, w tym jedna trzecia na pierwszym roku, uroczyście rozpoczęła nowy rok akademicki 2024/2025 w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Uczelnia kształci na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych na 30 kierunkach.

- W planach rozwojowych uczelni mamy rozbudowę bazy laboratoryjnej. Dotyczy to na przykład wydziału nauk inżynieryjnych, gdzie będziemy bardziej inwestować w cyberbezpieczeństwo i informatykę. Kończymy także budowę troszkę futurystycznego obiektu Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, będzie on oddany do końca roku – wymienia dr hab. inż. Józef Ciuła, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dla którego rozpoczęty rok akademicki jest pierwszym w tej roli.

Jak zapewniał, uczelnia nie zapomina o studentach i w planach ma stworzyć do końca roku na każdym wydziale strefy relaksu. Chodzi o miejsca, w których młodzi ludzie będą mogli się odprężyć po zajęciach – pufy i leżaki. Kolejne środki zainwestowane zostaną również w akademik, który niedawno przeszedł gruntowną przebudowę. Chodzi o wymianę infrastruktury energetycznej, która pozwoli optymalizować jej zużycie. W okolicy akademika powstanie też wiata z grillem oraz boisko do piłki siatkowej.

Wciąż nie wiadomo, czy ANS w Nowym Sączu otrzyma zgodę na wznowienie rekrutacji na kierunek lekarski. Rektor przypomniał, że niedawno do użytku zostało oddane już prosektorium. Końcem września złożone zostało też odwołanie do Polski Komisji Akredytacyjnej.

- Spodziewamy się, że do końca października odpowiedź u nas się pojawi i jeżeli ta odpowiedź będzie pozytywna, to kontynuujemy, jeżeli będzie negatywna mamy jeszcze ścieżkę odwoławczą – zaznacza dr hab. inż. Józef Ciuła. - Studenci drugiego roku kontynuują studia i rozpoczęli naukę. Zabezpieczona jest kadra i infrastruktura.

Trzeba zauważyć, ze nawet jeśli PKA wyrazi pozytywną opinię, to rekrutacja na kierunek lekarski w tym roku akademickim nie ruszy. Ministerstwo Zdrowia w swoim rozporządzeniu nie ujęła bowiem sądeckiej uczelni. Drugi pierwszy rok zostanie uruchomiony w kolejnym roku akademickim, czyli 2025/2026.

Sądecka uczelnia przygotowuje się także do parametryzacji trzech dyscyplin na czterech kierunkach, która da możliwość utworzenia szkoły doktorskiej.

- Absolwenci, którzy kończą studia drugiego stopnia bardzo często pytają kiedy będzie szkoła doktorska. Mamy też takich absolwentów, którzy czekają na to, żeby w Nowym Sączu była możliwość uzyskania stopnia doktora – zapewnia dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prorektor ds. Nauki i Rozwoju ANS w Nowym Sączu.

Jeśli uda się zrealizować plan, to stopień doktora będzie można w Nowym Sączu uzyskać w ramach ścieżki doktorskiej i ścieżki eksternistycznej (wybieranej przez osoby już zaangażowane zawodowo). Utworzenie szkoły doktorskiej pozwoli uczelni starać się o zmianę statusu i w przyszłości stać się Akademią Sądecką.

Huczny jubileusz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ulicami miasta przeszedł orszak

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska