https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akryflawina skutecznym lekiem w terapii zakażeń SARS-CoV-2? Stosuje się ją m.in. w... akwarystyce. Chroni rybki przed patogenami

Bartosz Dybała
Obiecujące doniesienia naukowców: akryflawina jest w stanie hamować replikację wirusa SARS-CoV-2
Obiecujące doniesienia naukowców: akryflawina jest w stanie hamować replikację wirusa SARS-CoV-2 Lukasz Gdak
Badaczom z zespołu prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w ścisłej współpracy z Instytutem Helmholtza w Monachium udało się zidentyfikować substancję, która jest w stanie hamować replikację wirusa SARS-CoV-2 - jest nią akryflawina. Mogą ją kojarzyć... hodowcy rybek. Akryflawinę stosuje się bowiem także w akwarystyce jako ochronę ryb przed niebezpiecznymi patogenami. - Zanim wszyscy ruszą szturmem na sklepy akwarystyczne - przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że akryflawina w Polsce nie figuruje jako lek i na razie ani nie może, ani nie powinna być stosowana. Tak, naukowcy są zdania, że preparat ten wygląda niezmiernie obiecująco. Jednak to, czy będzie on skuteczny u ludzi, mogą wykazać dopiero badania kliniczne - zaznaczają naukowcy z Krakowa.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

Akryflawina jest w stanie hamować replikację wirusa SARS-CoV-2

Jak informują naukowcy, przeprowadzone badania wykazały, że akryflawina działa nie tylko na wyizolowanych z organizmu komórkach (in vitro), ale także na pobranym z żywego organizmu nabłonku układu oddechowego (ex vivo) oraz w żywym mysim organizmie (in vivo).

U pacjentów, w przypadku których stwierdzono zakażenie brytyjską odmianą koronawirusa, często pojawia się kaszel, ból gardła i mięśni oraz zmęczenie. Rzadziej występuje utrata węchu i smaku, która jeszcze jakiś czas temu była jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia groźnym wirusem. Jakie jeszcze objawy daje brytyjska odmiana? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>>LISTA OBJAWÓW >>>

Nowe objawy koronawirusa. W mutacji brytyjskiej już nie utra...

Akryflawina zarejestrowana jest w niektórych krajach jako lek - np. w Brazylii. Sprzedawana jest jako tani i ogólnodostępny specyfik do stosowania w zakażeniach dróg moczowych. Mogą ją także kojarzyć... hodowcy rybek. Akryflawinę stosuje się bowiem także w akwarystyce jako ochronę ryb przed niebezpiecznymi patogenami.

Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał, że doskonałe parametry akryflawiny (ma niską toksyczność, a w stężeniu poniżej 100mM hamuje replikację wirusa w 50 proc.) oraz szeroka specyficzność względem betakoronawirusów (czyli SARS-CoV, SARS-CoV-2, MERS-CoV i wirusów sezonowych) sugerują, że może być ona niezmiernie skutecznym lekiem w terapii zakażeń SARS-CoV-2. Akryflawina była w przeszłości badana w wielu próbach klinicznych, m.in. w leczeniu zakażeń wirusem HIV-1, w czasie których podawana była zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo.

Naukowcy zaznaczają, że zanim wszyscy ruszą szturmem na sklepy akwarystyczne - przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że akryflawina w Polsce nie figuruje jako lek i na razie ani nie może, ani nie powinna być stosowana. Tak, naukowcy są zdania, że preparat ten wygląda niezmiernie obiecująco. Jednak to, czy będzie on skuteczny u ludzi, mogą wykazać dopiero badania kliniczne. Na tym etapie jest to naprawdę bardzo istotne - stosowanie leku bez takiej wiedzy może bowiem mieć poważne skutki uboczne albo może być szkodliwe - w tym momencie naukowcy tego jeszcze jednak nie wiedzą.

Odkrycie i opisanie unikalnego sposobu hamowania enzymu przez akryflawinę na poziomie struktury białka posłuży także w najbliższej przyszłości jako podstawa do zaprojektowania i opracowania nowych, ulepszonych cząsteczek aktywnych. A dzięki nim będziemy mogli lepiej przygotować się na przyszłe epidemie koronawirusów. Bo takie w przyszłości nadejdą, czy tego chcemy, czy nie - mówią naukowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska