Organizatorzy projektu podkreślają, że woda to nasz największy skarb, dlatego musimy ją szczególnie szanować, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to mamy do czynienia ze zmianami klimatu, które mogą powodować bardzo niebezpieczne dla ludzi zjawiska – jak susze czy powodzie. Dlatego tak pilne i potrzebne są obecnie działania edukacyjne na temat wody.
Temu służyć ma właśnie projekt „Aktywni Błękitni” – nauczeniu młodego pokolenia Polaków, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z naszego największego skarbu: wody. Program jest realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Misją projektu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
– Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej, przyczyniając się do ochrony środowiska – podkreślają organizatorzy projektu „Aktywni Błękitni”.
Uczniowie biorący udział w projekcie będą mieli okazję m.in.: uczestniczyć w lekcjach edukacyjnych, warsztatach, pokazach i wizytach studyjnych, zwiedzać obiekty hydrotechniczne, wykazać się wiedzą w licznych konkurach oraz brać udział w zajęciach terenowych i innych wspólnych aktywnościach, jak np. tworzenie zbiorników na deszczówkę, wysiewanie łąk kwietnych czy sprzątanie terenów nadwodnych. Atrakcji połączonych ze zdobywaniem cennej wiedzy na pewno nie zabraknie!
Wody Polskie zapraszają dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do uczestnictwa w projekcie. By do niego dołączyć, wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia (dostępną m.in. na stronie www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni) i przesłać ją mailem na adres: [email protected].
Organizator projektu „Aktywni Błękitni” zapewnia materiały i zdjęcia edukacyjne oraz możliwość wykorzystania infrastruktury hydrotechnicznej podczas warsztatów terenowych, a także zwiedzanie obiektów takich jak np. zbiorniki wodne. Realizowane będą również – we współpracy z policją i strażą pożarną – pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Najlepsi uczniowie i szkoły mogą liczyć na nagrody rzeczowe.
Więcej:
www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni.
