MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureat „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”: Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu

Redakcja
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu.
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu. Fot. archiwum szkoły
Warsztaty ekologiczne, zajęcia w terenie, praktyczne aspekty ekologii i GOZ. Uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu placówki już wiedzą, jak być EKO. Szkoła zajęła trzecie miejsce w plebiscycie „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” w kategorii „szkoły”.

Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a także szkół (stawiamy na edukację!). Warto bowiem podkreślić, że nasza akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród placówek edukacyjnych województwa małopolskiego, jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.

Zobacz specjalną publikację:

Wersja pełnoekranowa – TUTAJ

III miejsce w kategorii „szkoły” zajęło Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu. W szkole i poza nią odbywały się m.in.:

  • Warsztaty ekologiczne dla uczniów technikum we współpracy z uczniami z Ukrainy uczęszczającymi do oddziału przygotowawczego. Celem warsztatów, poza poszerzaniem wiedzy, umiejętności teoretycznych i praktycznych, było również rozwijanie ekologicznej wrażliwości i chęci działania na rzecz ochrony środowiska.
  • Zbieranie butelek plastikowych oraz puszek z wykorzystaniem butelkomatu EcoTech System.
  • Zajęcia w Ekospalarni Kraków. Uczniowie klasy o profilu technik elektryk poznali miejsce, w którym nienadające się do dalszego przetworzenia odpady komunalne są utylizowane, a pozyskana z nich energia jest przekształcana w energię cieplną i elektryczną, której ilość jest tak duża, że zapewnia funkcjonowanie wszystkich tramwajów w Krakowie.
  • Zwiedzanie Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica w ramach projektu „Life Ekomałopolska”.
  • Pogadanka uczniowska „Nakrętki mogą pomóc” oraz konkurs „Ile wiesz na temat ekologii i ochrony środowiska” zorganizowane podczas Dnia Ziemi.

W przyszłości planowane są m.in. ekowarsztaty dla uczniów szkół podstawowych prezentujące obieg wody w przyrodzie, znaczenie zasobów wody słodkiej na Ziemi i sposobów jej oszczędzania jak również tematykę wód gruntowych ich gromadzenia, zasilania i zanieczyszczania oraz recyklingu.
Kontynuowane będą również szkolenia dla uczniów klas o profilu technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik pojazdów samochodowych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, prezentujących ekologiczne rozwiązania w branży budowlanej oraz samochodowej.
Wykłady ekodoradców o tematyce „Wpływ klimatu na drzewostany” oraz wymiany źródła ciepła, termomodernizacji i instalacji odnawialnych źródeł energii skierowanych do uczniów klas pierwszych i piątych technikum.
Zaplanowano prelekcje w klasach pierwszych pod tytułem „Smog-fakty i mity”.

Zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”:

GOZ - co to znaczy?

Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.
Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wartym trudu, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?
W działaniach firm i przedsiębiorstw, a także w sferze edukacji widać coraz większą potrzebę na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.
Nie do przecenienia są także działania, podejmowane w sferze edukacji. Dzięki zaangażowaniu młodych, możemy mieć nadzieję na społeczeństwo bardziej świadome i odpowiedzialne, które będzie lepiej przygotowane na stawianie czoła ekologicznym i gospodarczym wyzwaniom najbliższych lat.

Główni Partnerzy konkursu:

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska