Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w lutym tego roku podczas uroczystego Koncertu Noworocznego. Wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców i gości, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć wnętrze odrestaurowanego budynku i zapoznać się z jego nową funkcją.
Gmina Biecz złożyła wniosek o dofinansowanie projektu Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata programu Interreg. W tej chwili trwa merytoryczna ocena wniosku i wszystko wskazuje na to, że końcowym efektem będzie ponad 2 miliony złotych na sprzęt dla centrum. W budynku szkoły ludowej gotowe już jest odpowiednie pomieszczenie wyposażone w sieć, do której zostaną podłączone projektory i monitory.
- Nie czekając na końcowe rozstrzygnięcia, jesteśmy na ostanie prostej, by w centrum wykorzystać tymczasowo posiadane przez Bieckie Centrum Kultury nowoczesne projektory - opowiada Grzegorz Nosal, przewodniczący rady gminy Biecz. - Nie będzie to docelowe rozwiązanie, ale pozwoli nam ocenić potencjał tego miejsca – dodaje.
Centrum umożliwi wirtualne zwiedzanie najważniejszych zabytków gminy Biecz, Małopolski, a także wybranych obiektów z całego świata. Dzięki zaawansowanej technologii skanowania 3D odwiedzający będą mogli w interaktywny sposób eksplorować architekturę takich perełek jak XV-wieczny kościół św. Michała Archanioła w Binarowej (z listy UNESCO) czy gotycka kolegiata Bożego Ciała w Bieczu. Programy multimedialne pozwolą również na wykonywanie pomiarów, zbliżeń oraz analizę detali konstrukcyjnych.
- To miejsce nie tylko ma przybliżać dziedzictwo kulturowe, ale także zachęcać do nauki poprzez nowoczesne narzędzia. Chcemy, aby było ono przestrzenią spotkań, rozwoju i integracji społecznej - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.
Projekt rewitalizacji został sfinansowany m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Most the Most oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 4 miliony złotych.
Poza funkcją edukacyjną centrum odnowiony budynek ma pełnić także rolę kulturalną, planowane są tu wystawy, warsztaty, prelekcje i wydarzenia artystyczne. Budynek udostępniony zostanie również lokalnym stowarzyszeniom i mieszkańcom jako miejsce spotkań i inicjatyw społecznych.
Projekt Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata w Binarowej to dowód na to, że historia i nowoczesność mogą iść w parze, tworząc przestrzeń atrakcyjną zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.
To oczywiście nie konic inwestycji w Binarowej. Na wykorzystanie czekają pomieszczenia na piętrze budynku, gdzie planowana jest część hotelowa. Swój potencjał mają też piwnice.