Głosy oddane w konkursie Nasz Zabytek, który organizuje Fundacja Most the Most, a potem wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie szkoły, zaowocowały okrągłą kwotą, jaką fundacja przekazała gminie. Teraz prace są już na finiszu, a niedzielny koncert przyciągnął do odnowionego budynku tłumy mieszkańców. Modernizacja finansowana jest z pozyskanych dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1,2 mln zł), Fundacji Most the Most (1 mln zł), Rządowego Funduszu „Polski Ład” (1 mln zł) oraz własnych środków Gminy Biecz (1 mln zł).
- To olbrzymi zaszczyt dla Fundacji Most the Most, że możemy dzisiaj uczestniczyć wspólnie z w koncercie noworocznym, w tym wspaniałym obiekcie, wyremontowanym także dzięki naszemu wsparciu - mówi Karolina Mrówka, prezes fundacji. - Mam nadzieję, że każdy dzień w tym obiekcie będzie służył lokalnej społeczności i będziemy się tu spotykać regularnie na kolejnych wydarzeniach - dodała.
Władze gminy Biecz zapowiedziały jeszcze w ubiegłym roku złożeniu kolejnego wniosku dotyczącego pozyskania funduszu na następne etapy prac. Tym razem będzie to 2,5 miliona z INTERREG z przeznaczeniem na multimedialne centrum zwiedzania świata.
- Przed nami jeszcze kilka zadań do wykonania - podkreśla Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Postanowiliśmy już dzisiaj zaprosić mieszkańców, by mogli zobaczyć, ten obiekt w nowej odsłonie. Frekwencję dzisiaj przerosła nasze oczekiwania, ale cieszymy się, że ten budynek rozpoczyna swoje drugie życie - dodaje.
Koncert Noworoczny, na który zaproszono mieszkańców, był prezentacjom talentów uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej. Wśród wykonawców nie zabrakło uczestników programu Most the Music, który był jedna z form współpracy społeczności lokalnej w Fundacja Most The Most.
Po modernizacji budynek „starej szkoły” w Binarowej odzyska dawne znaczenie i będzie mógł pełnić wiele funkcji społecznych. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców, realizacji działań kulturalnych i naukowych oraz utworzone zostanie multimedialne centrum zwiedzania świata.
- Budynek zapewni obsługę turystom, którzy odwiedzają drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła zabytek UNESCO - przypomina Mirosław Wędrychowicz. - Turysta uzyska tutaj dostęp do informacji turystycznej o Binarowej, Bieczu i regionie. W budynku powstanie także sala ekspozycyjna, w której zaprezentowana zostanie historia Binarowej, kościoła UNESCO, Biecza i bieckich zabytków oraz innych atrakcji w regionie - podkreśla.
Sala ekspozycyjna będzie stanowić dodatkową atrakcję Binarowej poza kościołem, w której turysta będzie mógł zgłębić dzieje bogatej historii i dziedzictwa kulturowego Binarowej i regionu. Obiekt znowu będzie spełniał ważną rolę wśród społeczności lokalnej. To tutaj mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia, instytucje, grupy nieformalne, szkoła, młodzież będą mogli się spotykać i realizować ciekawe inicjatywy. Mieszkańcy będą mieć także możliwość wynajęcia sal budynku na realizację prywatnych inicjatyw.