Próbny egzamin ósmoklasisty z angielskiego: mamy arkusz i odpowiedzi
W piątek 19 marca uczniowie ostatnich klas podstawówek pisali ostatni już test w ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W tym ostatnim dniu zmierzyli się z zadaniami z języka obcego. Dla większości był to egzamin z angielskiego, bo najczęściej ten język wybierają zdający.
- Wielkiego zaskoczenia nie było, wszystko, co się pojawiło na egzaminie, już mieliśmy na lekcjach. I zadania były podobne i na podobnym poziomie jak na wcześniejszym egzaminie próbnym, który mieliśmy tu w naszej szkole – mówił nam po wyjściu z testu z angielskiego Piotr Forgacz, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach Małych.
Zarówno Piotr, jak i inni pytani przez nas zdający za najtrudniejsze uznali zadanie, w którym należało napisać mail. Miał to być mail do koleżanki z Nowego Jorku, dotyczący gazetki szkolnej.
Oto jak dokładnie brzmiało to zadanie:
Zadanie 14. (0–10)
Właśnie ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej, którą przygotowałeś(-aś) wraz
z kolegami z klasy. W e-mailu do koleżanki z Nowego Jorku:
- wyjaśnij, dlaczego postanowiliście tworzyć tę gazetkę
- napisz, jakie są Twoje obowiązki związane z przygotowywaniem tej gazetki
- poinformuj, jaki temat planujecie przedstawić w drugim numerze gazetki i dlaczego
właśnie ten.
Napisz swoją wypowiedź w języku angielskim. Podpisz się jako XYZ.
Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z trzech podpunktów, tak aby osoba nieznająca polecenia w języku polskim uzyskała wszystkie wskazane w nim informacje. Pamiętaj, że długość wypowiedzi powinna wynosić od 50 do 120 słów (nie licząc wyrazów podanych na początku wypowiedzi). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.
- To zadanie sprawdzało umiejętność ułożenia zdania, trzeba było też zawrzeć odpowiedni czas - mówił nam Piotr Forgacz. Inni uczniowie wręcz stwierdzali, że to właśnie z pisania maili po angielsku będą musieli się podciągnąć przed właściwym egzaminem.
Franciszek Zagórski z SP 153 najbardziej zapamiętał inne pytanie, ale również z mailem. Zadanie dotyczyło krótkich tekstów o dogtrekkingu, czyli o bieganiu z psami. Po ich przeczytaniu należało uzupełnić luki w mailu zgodnie z treścią tekstów, tak by jak najbardziej precyzyjnie oddać ich sens. Tym razem jednak elektroniczny list był pisany po polsku i luki należało wypełnić właśnie w języku polskim. - Podobało mi się to zadanie, pokazywało, czy się zrozumiało teksty - stwierdził Franciszek.
Próbny egzamin z angielskiego "Warto znać dużo synonimów"
Krakowscy ósmoklasiści podsumowują, że próbny egzamin z angielskiego pokazał im, że przez dwa miesiące, które zostały do właściwego egzaminu w maju, powinni przede wszystkim wzbogacić swoje słownictwo. - Warto znać dużo synonimów, żeby przy pisaniu nie powtarzać wyrazów - mówią.
Zdający oceniają, że spośród trzech egzaminów, jakie pisali w ramach tej próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty, najtrudniejszy był test z języka polskiego. Ale po części mogło się to wiązać z faktem, że był to pierwszy ze zdawanych egzaminów, stanowił dużą niewiadomą, wiązał się więc też z dodatkowym stresem.
Oto najważniejsze informacje, dotyczące próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2021:
- data: piątek, 19 marca 2021
- godzina: 9:00
- czas trwania egzaminu: 90 minut
- niezbędne przybory: czarny długopis lub pióro
- obecność: nieobowiązkowa
Angielski. Próbny egzamin ósmoklasisty z j. angielskiego CKE...
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z angielskiego?
Aby zdać egzamin ósmoklasisty z angielskiego, należy przyswoić całą wiedzę nabytą w trakcie nauki tego języka w szkole podstawowej. Łączna liczba zadań wynosi od 13 do 17, które składają się na pięć części.
Typy zadań:
- wybór wielokrotny
- dobieranie
- uzupełnianie luk
- odpowiedzi na pytania
- parafraza zdań
- tłumaczenie fragmentów zdań na język obcy
- układanie fragmentów zdań z podanych elementów leksykalnych
- wypowiedź pisemna: notatka, ogłoszenie, zaproszenie, wiadomość, e-mail, lub wpis na blogu
Wszystkie te zadania mają na celu sprawdzenie umiejętności przetwarzania informacji, czyli przekazywanie informacji szczegółowych, wyjaśnianie danych, przetwarzanie tekstu oraz tłumaczenia.
Z powodu pandemii koronawirusa postanowiono ograniczyć wymagania na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Tak więc ograniczono zakresy tematyczne z podstawy programowej, zmodyfikowano zakres struktur gramatycznych, jak również zmniejszono liczbę wymagań szczegółowych. Dodatkowo:- zmniejszono liczbę zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu
- ograniczono znajomość funkcji językowych i znajomość środków językowych
- zmniejszono liczbę zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych
- wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną
Za zadania zamknięte uczniowie mogą otrzymać 34 punkty, a za otwarte 21 punktów. Łącznie daje to 55 punktów, czyli o 5 mniej niż dotychczas.
Egzamin ósmoklasisty 2021: terminy
Według informacji podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do egzaminów w maju:
- 25 maja 2021 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 26 maja 2021 (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 27 maja 2021(czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny (w tym angielski)
- Wynik uczniowie otrzymają 2 lipca 2021 roku.
