Spis treści
Aplikacja mObywatel – czym jest?
Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel z dokumentami, który powinien być zainstalowany w smartfonie każdego współczesnego Polaka. Zawarte są tam różne moduły i funkcje, które zastępują fizyczne dokumenty lub umożliwiają załatwienie niektórych spraw urzędowych. Wśród najważniejszych wyróżniamy m.in.:
- mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
- mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta-rencisty;
- mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych;
- mPojazd – cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu;
- Karta Dużej Rodziny;
Ponadto w aplikacji mObywatel znajdziemy moduły umożliwiające zgłaszanie incydentów środowiskowych czy kompendium dla Polaków podróżujących za granicę. Do tej pory mObywatela ze sklepów Google Play oraz App Store pobrano 9,5 mln razy.
Zastrzeżenie PESEL w aplikacji mObywatel
Kradzież tożsamości to duży problem współczesnego społeczeństwa. Posiadając wrażliwe dane wybranej osoby, przestępca może się pod nią podszyć i zaciągnąć w jej imieniu zobowiązania finansowe lub prawne, takie jak pożyczki czy kredyty. Nowa funkcja w aplikacji mObywatel ma pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków takich działań.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji, już wkrótce za pomocą apki każdy będzie mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chce zaciągać zobowiązań finansowych. W tym celu zostanie wdrożony specjalny rejestr, zawierający zastrzeżone numery PESEL. Instytucje finansowe będą musiały weryfikować nasze dane i porównywać je z nową listą przed udzieleniem np. pożyczki.
Jak wyjaśnia Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji:
Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu). Zastrzeżenia będzie można dokonać w aplikacji mObywatel, ale też w urzędzie, w którym zgłaszasz np. utratę dowodu osobistego.
Jak to będzie działało?
W momencie, w którym obywatel zorientuje się, że jego dane osobowe mogły znaleźć się w niepowołanych rękach, będzie on mógł zastrzec swój numer PESEL za pomocą aplikacji mObywatel lub w odpowiednim urzędzie. Dzięki temu zostanie on wpisany do specjalnego rejestru, który zawiera personalia osób obawiających się o kradzież swojej tożsamości. Bank, operator telefoniczny i inne organy finansowo prawne w momencie próby np. zaciągnięcia kredytu lub wydania duplikatu karty SIM na dany PESEL zostaną poinformowane, że jest to niemożliwe i operacja nie dojdzie do skutku.
Dzięki nowym przepisom nie tylko zostaną ograniczone negatywne skutki kradzieży tożsamości po stronie samego obywatela, ale również zmniejszone zostaną straty sektora finansowanego wynikające z wyłudzeń dokonanych na skradzione dane osobowe. Rejestr zastrzeżonych numerów PESEL ma zacząć funkcjonować od września 2023 roku
Zobacz również:

Oto najcenniejsze marki na świecie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?