Posłuchać, jak nie czyta Krystyna Czubówna i zobaczyć, jak temat kampanii widzą rysownicy i rysowniczki, można na stronie www.jazdabezczytanki.pl
W 2022 roku policjanci drogówki tylko w woj. śląskim odnotowali aż 5 500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy. To o niecałe 500 przypadków mniej niż w 2021 roku, ale liczby wciąż są zbyt duże.
Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję, przejeżdżamy już prawie 14 metrów, więc nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie smsa, może doprowadzić do tragedii. I stąd akcja przeciwko nałogowi używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta.
Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57 procent kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży, a co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – jest skupiony na swoim telefonie
Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska uzyskała koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Poniosła koszty, które zwraca sobie pobieraniem opłat. Budzi to jednak spore kontrowersje i zapowiadano, że rząd umowę rozwiążę. Nic takiego się jednak nie stało, ale w stosunkowo niedługim czasie w temacie może sporo się wydarzyć. Umowa była podpisana na 30 lat, wiec kończy się w roku 2027.
Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!
