Takie zawody, jak operator maszyn hutniczych, ślusarz czy kowal, przyszłości już nie mają. Poszukiwani są za to bariści, czyli znawcy parzenia kawy (ofertę dla takiego pracownika ma krakowski Empik).
- W cenie jest także pielęgniarz alpinista, który zadba o chore drzewa, a także pompista, który pomoże kardiochirurgowi przy operacji - informuje Agnieszka Kołodziejczyk, doradca zawodowy w chrzanowskim Urzędzie Pracy.
Pani Agnieszka przygotowuje się właśnie do serii wizyt w chrzanowskich gimnazjach i szkołach średnich w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. - Od 5 do 11 października odwiedzimy wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i kilka gimnazjów - dodaje Ewelina Pytlak z chrzanowskiego Urzędu Pracy.
Będzie starała się przekonać młodych ludzi, że już dziś powinni zdecydować, kim zostaną w przyszłości. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej szkoły.
- Większość wybiera liceum ogólnokształcące o profilu ogólnym, bo nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość - twierdzi pani Ewelina.
Tak właśnie zrobił przed trzema laty Paweł Grądek z I LO w Chrzanowie. Teraz trochę żałuje, że nie wybrał szkoły o profilu technicznym. - Marzę, by zostać pilotem cywilnym - zdradza trzecioklasista. Zaraz po maturze zamierza zdawać na Politechnikę Rzeszowską.
- Mam nadzieję, że rozszerzona matematyka i fizyka na egzaminie wystarczą, by się tam dostać - wyznaje Paweł. Na bieżąco śledzi trendy na rynku pracy i wie, że w tym zawodzie nie grozi mu bezrobocie. - Jest nietypowy, za to w cenie - przekonuje Paweł.
Kasia Rybicka z Chrzanowa jest na drugim roku religioznawstwa. Choć swoje studia uważa za fascynujące, dziś żałuje, że nie zdecydowała się na architekturę.
- Powoli dociera do mnie, że duże korporacje, urzędy, a nawet mniejsze firmy czy instytucje nie potrzebują speców od Biblii czy Koranu - rozkłada ręce dwudziestolatka. Architektura, choć trudniejsza, zagwarantowałaby jej stałą i dobrze płatną pracę.
- Przestraszyłam się przedmiotów ścisłych, szczególnie matematyki. To był duży błąd, przecież w razie problemów mogłam skorzystać z korepetycji - dodaje Katarzyna.
Teraz zastanawia się nad zmianą kierunku studiów. Jak sama mówi, na taki krok nigdy nie jest za późno. O karierze zawodowej lepiej myśleć zawczasu. Pamiętajmy, że zawsze możemy przyjść po radę do doradcy zawodowego w urzędzie pracy. Pomoże nam wybrać szkołę lub pracę odpowiednią do umiejętności i kwalifikacji. Urzędniczki z PUP liczą, że podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery młodzież zacznie poważniej myśleć o przyszłości.