System ELA gromadzi informacje dotyczące zarobków, czasu poszukiwania pracy etatowej, jak i bezrobocia wśród studentów, doktorantów i absolwentów studiów. Dzięki danym prezentowanym w internetowym serwisie ELA można się dowiedzieć, po jakich studiach pensje są najwyższe, a także - który kierunek gwarantuje największą szansę zatrudnienia.
Obecnie serwis ELA pozwala budować rankingi kierunków studiów ukończonych przez absolwentów w 2022 roku. A łącznie opisuje już kariery edukacyjne i zawodowe blisko 7 mln osób, które studiowały, uzyskały dyplom lub kształciły się na poziomie doktorskim w latach 2014-2022.
Te kierunki studiów to pułapka! Absolwenci szukają pracy miesiącami
Korzystając z tego narzędzia uzyskaliśmy ranking kierunków ukończonych przez absolwentów w 2022 r. w Małopolsce, po których najdłużej poszukiwali oni pracy na etacie. Pierwszą piętnastkę tego rankingu prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej galerii. Podajemy kierunki studiów, uczelnie i czas, jakiego przeciętny absolwent potrzebował do znalezienia pracy etatowej.
Warto, by takie dane znali zwłaszcza maturzyści, młodzi ludzie właśnie decydujący o wyborze studiów i przyszłej profesji.
Oprócz zestawienia dotyczącego absolwentów studiów z naszego regionu, sprawdziliśmy też, po których kierunkach w skali Polski najdłużej szukano pracy. Pierwsze miejsce, niestety, jest tożsame ze "zwycięzcą" naszego regionalnego TOP 15.
A oto cała pierwsza ogólnopolska piątka:
Historia sztuki - 10,33 miesiąca - studia stacjonarne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Historyczny), I stopnia, 6-semestralne, profil ogólnoakademicki
Lingwistyka stosowana - 9,8 mies. - Politechnika Śląska, studia stacjonarne, I stopnia, 6-semestralne, profil praktyczny
Bezpieczeństwo wewnętrzne - 9 miesięcy - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach - studia stacjonarne, I stopnia, 6-semestralne, profil ogólnoakademicki
Kulturoznawstwo - 8,83 mies. - Uniwersytet w Białymstoku (Wydział Filologiczny) - studia stacjonarne, I stopnia, 6-semestralne, profil ogólnoakademicki
Kosmetologia - 8,75 mies. - Olsztyńska Szkoła Wyższa - studia stacjonarne, I stopnia, 6-semestralne, profil praktyczny.
Bezrobotni Polacy szukają dziś pracy średnio przez 7,6 miesiąca
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale 2024 r. osoby bezrobotne w Polsce poszukiwały pracy przeciętnie przez 7,6 miesiąca (dla porównania - w poprzednim kwartale, jak i w trzecim kwartale 2023 roku było to 7,5 miesiąca).
Przeciętnie najdłużej poszukiwały pracy osoby w wieku: 55-74 lata (9,7 miesiąca), 45-54 lata (9,1 miesiąca) i 35-44 lata (9,0 miesięcy), natomiast najkrócej - osoby najmłodsze, czyli w wieku 15-19 lat (3,2 miesiąca) oraz 25-29 lat (5,6 miesiąca).
