https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw 2025. V LO w Krakowie niezmiennie najlepszym liceum w Małopolsce i drugim w kraju. Znamy też technika na medal!

Małgorzata Mrowiec
Doroczny ranking ma być pomocą w wyborze przyszłej szkoły
Doroczny ranking ma być pomocą w wyborze przyszłej szkoły
Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w kraju, a także te, z których może być dumny Kraków i Małopolska. Najnowszy Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025 został ogłoszony w nocy z wtorku na środę - tuż po północy. To już 27. edycja tego najbardziej prestiżowego rankingu edukacyjnego w Polsce.

Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).

W 27. edycji rankingu twórcy zestawienia analizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród 2187) i 1235 techników (spośród 1743), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). W pełnej wersji publikacji - na stronie Perspektywy.pl - można znaleźć listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych szkół średnich w Polsce.

Wiodą prym w Małopolsce, są w gronie najlepszych w Polsce

W najnowszej edycji rankingu - tak jak w poprzednich latach - najwyżej spośród ogólniaków z Małopolski uplasowało się V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. "Piątka" pozostaje drugim najlepszym liceum w kraju - po warszawskim XIV LO.

W zestawieniu techników z całej Polski liderem w województwie niezmiennie jest Technikum Łączności z Krakowa. Warto podkreślić, że poprawiło swój wynik w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu: rok temu było na miejscu 4., a obecnie powróciło na miejsce 2. (które zajmowało wcześniej w 2023 r.).

W pierwszej setce ogólnopolskiego zestawienia dotyczącego liceów znalazło się tym razem osiem ogólniaków z Małopolski, w tym większość z Krakowa i po jednym z Nowego Sącza i Tarnowa. 

Natomiast w pierwszej setce rankingu techników znajdziemy 12 szkół z województwa małopolskiego, w tym tylko cztery z Krakowa, a resztę spoza stolicy Małopolski.

Tradycyjni prymusi i nowi liderzy

Informacji, które przynosi prestiżowy ranking, szukają co roku rodzice uczniów, którzy chcą dla nich wybrać jak najlepsze szkoły średnie. 

- Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych "prymusów" i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi". To dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

Ranking Perspektyw - obiektywne, solidne dane

Jak podkreślają twórcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, jest on oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).

Kryteria Rankingu Liceów 2025 to:

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.),

  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.)

  • sukcesy w olimpiadach (25 proc.).

Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2025 to:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.),

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.),

  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.)

  • wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

TOP Małopolski

Na kolejnych slajdach w naszej GALERII prezentujemy TOP 20 szkół z Małopolski, które uplasowały się najwyżej w najnowszych zestawieniach - po 10 liceów i techników z najlepszymi wynikami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska