- Czuję, że matura zbliża się wielkimi krokami, a studniówka jest tego najlepszym potwierdzeniem. Ten bal przypomina nam, że wkraczamy w decydującą fazę naszej edukacji - stwierdził jeden z uczestników studniówki - Mateusz Desoń, uczeń klasy 4A. - Studniówkę ma się tylko raz w życiu i jest to moment niezwykle szczególny - pełen emocji, radości i wspólnej zabawy z przyjaciółmi. To świetna okazja, żeby na chwilę zapomnieć o stresie i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, zanim zacznie się prawdziwa maturalna gonitwa - podsumował też.
W balu, na którym nie zabrakło tradycyjnego poloneza czy też podziękowań dla nauczycieli, brali udział uczniowie pięciu klas maturalnych: dwóch matematycznych, klasy biologiczno-chemicznej, językowej oraz humanistycznej.
Bawiono się przy muzyce puszczanej przez DJ'a, w tym przy włoskich hitach. W programie studniówki, jako dodatkowa atrakcja, znalazł się pokaz tańca towarzyskiego. Na maturzystów czekała też fotobudka.
Zabawa zaplanowana była do 5 rano, a następnie - jak zapewniali nas uczestnicy - mieli tradycyjnie udać się na krakowski Rynek, by skakać na jednej nodze dookoła "Adasia"...
Szkoła, która uczy i wychowuje od 65 lat
IX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, które mieści się przy ul. Kazimierza Czapińskiego 5, w poprzednim roku szkolnym świętowało jubileusz 65-lecia swojego istnienia.
Pośród absolwentów, którzy przez minione lata opuszczali mury tej szkoły, są naukowcy - np. prof. Jan Figiel z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN czy antropolog z UJ dr hab. Henryk Głąb, publicysta Bronisław Wildstein, artyści - jak Mariusz Kwiecień, solista operowy, który śpiewał m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, sportowcy - np. Radosław Zawrotniak, szpadzista, srebrny medalista olimpijski. IX LO kończyli też nieżyjący już pisarz Jerzy Pilch, polityk Zbigniew Wassermann, Marek Nawara - marszałek województwa małopolskiego.
Pierwszy egzamin dojrzałości w 1963 r.
Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1958 roku jako Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego nr 5. Po roku została przekształcona w Szkołę Podstawową i XVII Liceum Ogólnokształcące. W 1961 roku szkole nadano imię i zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 6 im. Zygmunta Wróblewskiego. Młodzież uczęszczała siedem lat do szkoły podstawowej i następnie do klasy VIII, IX, X i XI liceum.
W czerwcu 1963 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości, który zdały 44 osoby. W 1966 roku, w wyniku reformy edukacji wygaszono 7-letnią szkołę podstawową i rozpoczęto nabór do klasy pierwszej 4-letniego liceum. Szkoła otrzymała nową nazwę: IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie, którą nosi do dziś.
Siedziba szkoły znajduje się niezmiennie w tym samym budynku, co na początku. Natomiast w latach 90. ubiegłego wieku zmieniono nazwę ulicy z Mariana Bogatko na ul. Kazimierza Czapińskiego i taki jest obecnie adres IX LO.
